Е ли човекът в своето мислене и деятелност едно свободно в духовно отношение същество? Или той стои под принудителната сила на една неумолима власт на чистите природни закони? Върху малко въпроси е било изразходвано толкова много остроумие както върху този. Идеята за свободата на човешката воля има горещи защитници както и упорити противници. Има хора, които в своя нравствен патос считат за ограничен дух всекиго, който може да отрича един толкова явен факт, какъвто е свободата. Срещу тях се опълчват други, които смятат за върховна ненаучност, когато някой вярва, че закономерността на природата се прекъсва в областта на човешката дейност на човешкото мислене. Тук едно и също нещо се счита от едни като най-ценното благо на човечеството, а от друга като най-голяма илюзия. Употребена е била безкрайна изобретателност, за да се изясни, как човешката свобода се помирява с дейността в природата, от която и човекът е част. Не по-малко са уси- лията, положени от противната страна, за да направят да се разбере, как е могла да се породи такава смахната идея. Че тук имаме работа с един от най-важните въпроси на живота, на религията, на практиката и на науката, това чувствува всеки по-сериозен човек. Печален признак на повърхност на съвременното мислене е, когато една книга, в която от резултатите на новото природоизследване авторът иска да изгради една „нова вяра“ /Давид Фридрих Щраус: „Старата и нова вяра“/, съдържа- върху този въпрос само думите: „Тук няма защо да се впускаме върху въпроса за свободата на човешката воля. Мнимата безразлична свобода на избор е била винаги считана като празен призрак от всяка философия, която заслужава това име, обаче моралното определение на стойността на човешките дела и настроения остава незасегнато от този въпрос“. Цитирам това място не защото смятам, че книгата, в която е написано, има някакво особено значение, но защото ми се струва, че то изразява мнението, до което могат да се издигнат болшинството от мислещите съвременници относно въпроса, който ни занимава. Че свободата не може да се състои в това, от две възможни действия да избира по прищявка едното или другото, това значи, днес всеки, който счита, че е надраснал детството на науката. Винаги има, така се твърди, една напълно определена причина, защото от множеството възможни действия се извършва именно едно определено от тях.
Това изглежда ясно. Въпреки всичко и до днешен главните нападки на противниците на свободата се насочват срещу свободата на избор. И Херберт Спенсер, който живее с възгледи печелещи всеки ден все по-голямо разпространение, казва: /“Принципите на психология“ от Х.Спенсер/: „Твърдението, че всеки може да желае или да не желае по прищявка, което съставлява основата на догмата за свободната воля – е отречено както от анализа на съзнанието, така и от съдържанието на преди- дущата глава /Психологията/“. От същото гледище изхождат и други, когато искат да оборят понятието за свободна воля. Всички тези разсъждения се намират в зародиш, у Спиноза. Това, което този последният изнесе против идеята за свободата в ясна и проста форма, е било от тогава насам повтаряно безброй пъти, само че много пъти прикрито с остроумни теоретически учения, така щото трудно може да се познае простия ход на мисълта, за който става дума. В едно писмо от октомври или ноември 1674 година Спиноза пише: „Аз наричам свободно онова нещо, което съществува и действува от чистата необходимост на своята природа, а принудено наричам онова, чието съществувание и действие са определени по един точен и непоклатим начин от нещо друго. Така, например, Бог съществува свободно, въпреки че по необходимост, защото той съществува по необходимостта на своята собствена природа. Също така Бог познава себе си и всичко друго свободно, защото това следва само от необходимостта на неговата природа, че той всичко познава. Виждате следователно, че аз не поставям свободата в едно свободно решение, но в една свободна необходимост.
„Но нека сега слезем до създадените неща, които са изцяло определени от външните причини да съществуват и действуват по един точен и непоклатим начин. За да видим това по-ясно, нека си представим един обикновен процес. Така, например, един камък приема от една външна тласкаща причина определено количество движение, с което след преставане на външния тласък той продължава да се движи. Това постоянство на камъка в неговото движение е затова принудено, а никак не е необходимо, защото то трябва да бъде определено от тласъка на една външна причина. Това, което важи тук за камъка, важи също и за всеки друг отделен процес, колкото и сложен да е той и способен за много неща, а именно: всяко нещо се определя по необходимост от една външна причина, за да съществува и действува по един непоклатим и сигурен начин.
„Да приемем сега, че през време на своето движение камъкът мисли и знае, че се стреми, колкото може, да продължава своето движение. Този камък, който има съзнание само за своя стремеж и не е безразличен към това, ще мисли, че е напълно свободен и че продължава своето движение само защото иска това. Това е обаче онази човешка свобода, за която всички твърдят, че е притежават, и която се състои само в това, че хората имат съзнание за своето желание, но не познават причините, които ги определят”. Така детето вярва, че то свободно желае млякото, а разгневеното момче, че свободно желае отмъщението и страхливият – бягството. По-нататък пияният вярва, че говори по свободно решение това, което не би говорил, когато е трезвен. И понеже този предразсъдък е вроден във всички хора, те не могат лесно да се освободят от него. Защото, въпреки че опитността ни учи, че хората най-малко могат да обуздават своите желания и, движени от противоположни страсти, виждат доброто, а вършат злото, те се считат за свободни. Те вършат това, защото желаят по-малко някои неща, а някои желания пък са възпрепятствувани в тяхното осъществяване чрез спомена за нещо друго, което са забравили“.
Понеже тук имаме един ясно и определено изразен възглед, ще ни бъде лесно да открием основната грешка, която се крие в него. Според този възглед, както камъкът отговаря по необходимост на даден тласък с определено движение, така и човекът извършва по необходимост едно действие, когато някоя причина го подтиква към това. Но понеже човекът има съзнание за своето действие, той мисли, че то е извършил свободно. Обаче при това сам не вижда, че е тласкан от някоя причина, която той безусловно трябва да следва.
Грешката в този ход на мислите може да бъде открита бързо. Спиноза и всички, които мислят като него, не съзират, че човекът има съзнание не само за своите действия, но той може за има съзнание и за причините, които го водят. Никой не ще оспори, че детето не е свободно, когато желае млякото, че пияният също не е свободен, когато говори неща, за които после се разкайва. И двамата не знаят нищо за причините, които действуват в глъбините на техния организъм и под чиято неудържима принуда те се намират. Но оправдано ли е да слагаме на едно и също място, на едно и също стъпало действия от този род с такива, при които човек има съзнание не само за своята дейност, но и за причините, които го подбуждат към това? Нима постъпката на боеца на бойното поле, тази на научния изследовател в научната лаборатория, на държавника в преплетените дипломатически работи трябва да бъдат поставени от научно гледище на същото стъпало с тази на детето, когато то желае мляко? Напълно вярно е, че разрешението на дадена задача се търси винаги там, където нещата се представят в най-проста форма. Обаче не рядко липсата на способност за различаване на нещата е докарала безкрайно объркване. Все пак има дълбока разлика в това, дали аз зная защо върша нещо, или не зная това. Това изглежда, че е истина, която се разбира от само себе си. Но въпреки всичко противниците на свободата никога не запитват, дали даден мотив на моето действие, който аз познавам и прониквам с погледа си, означава за мене една принуда в същия смисъл, както органическият процес, който кара детето да вика за мляко.
В своята „Феноменология на нравственото съзнание“ Едуард Ф. Хартман твърди /стр.451/, че човешката воля зависи от два главни фактора: от мотивите и от характера. Когато разглеждаме хора като еднакви или считаме техните различия за незначителни, тяхната воля ни се явява определена отвън, а именно чрез обстоятелствата, в които те се намират. Обаче ако разсъдим, че различните хора правят от дадена представа един мотив за тяхното действие едва тогава, когато техният характер е такъв, че собствената им представа ги подтиква към едно желание, тогава човекът ни се явява определен отвътре, а не отвън. Понеже съобразно с неговият характер човек трябва първо да приема за мотив на своето действие една натрапена му от вън представа, той смята, че е свободен, т.е. независим от външните мотиви. Обаче истината, според Едуард Ф. Хартман, е че: “Ако и ние самите да сме тези, които първо издигаме представите до мотиви, ние не вършим това произволно, а съобразно с необходимостта на нашето характерологично предразположение, сиреч “съвсем не свободно„. И тук никак не се взима под внимание раз- ликата, която съществува между мотивите, които аз оставям да действуват върху мене едва след като съм ги проникнал с моето съзнание, и такива, които следвам, без да имам ясно знание за тях.
Това ни довежда до становището, от което трябва да разгледаме тук въпроса. Трябва ли въпросът за свободата на нашата воля да бъде поставен едностранчиво отделно за себе си? И ако не, с кой друг въпрос трябва да бъде той свързан?
Ако има разлика между един съзнателен мотив на моето действие и един несъзнателен подтик, тогава първият ще повлече след себе си едно такова действие, което трябва да се оцени различно от едно такова произтичащо от един сляп напор. Въпросът за тази разлика ще бъде първият. Как ние ще отговорим на него, от това ще зависи, какво становище ще заемем спрямо същинския въпрос за свободата.
Какво значи да имам знание за причините на едно действие? На този въпрос се е обърнало много малко внимание, защото за съжаление това, което е неделимо цяло, винаги е било разкъсвано на две части, а именно човекът. Винаги са различавали действуващия от познаващия човек и при това са изпускали изпредвид, този, който е най-важният: действуващият от познание.
Казва се: Човек е свободен, когато се намира само под властта на своя разум, а не под тази на животинските желания. Или още: Свобода значи, да можеш да определяш своя живот и своята дейност според поставените цели и решения.
Обаче с твърдения от този род не се постига нищо. Защото именно там е въпросът, дали разумът, дали цели те упражняват принуда над човека както животинските желания. Ако в мене се появява мое участие в едно разумно решение, точно по същата необходимост както гладът и жаждата, тогава аз мога да го следвам по принуждение и моята свобода е само илюзия.
Други се изразяват така: Да бъде човек свободен значи не да може да иска това, което иска, но да може да върши това, което иска. Тази мисъл е изказал в строго очертани думи поетът философ Роберт Хамерлинг в своята „Атомистика на волята“: „Без съмнение човек може да извърши това, което иска – но той не може да иска това, което иска, защото неговата воля се определя от мотиви!“
Той не може да иска това, което иска? Нека разгледаме по-отблизо тези думи. Има ли някакъв разумен смисъл в тях? Според тях свободата на волята би трябвало да се състои в това, човек да може да иска нещо без причина, без мотив? Но какво друго значи да искаш, освен това, да имаш причина, основание да вършиш драговолно нещо или да се стремиш към друго? Да искаш нещо без основание, без мотив, би значило да искаш нещо, без да го искаш. Понятието за волята е неразделно свързано с това за мотива. Без един определен мотив волята е една празна способност: тя става дейна и реална едва чрез мотива. Следователно, много правилно, е че човешката воля не е „свободна“ дотолкова, доколкото тя се определя от най-силния от мотивите. Обаче от друга страна трябва да се съгласим, че е нелепо да говорим по отношение на тази „несвободна“ за някаква мислима „свобода“ на волята, която би се състояла в това, да можем да искаме нещо, което не искаме“. /Атомистика на волята, стр.213 и сл./
И тук се говори въобще за мотиви, без да се обръща внимание на разликата между съзнателните и несъзнателни мотиви. Когато даден мотив действува върху мене и аз съм принуден да го следвам, понеже той се оказва „най-силен“ между подобните нему, тогава мисълта за свобода престава да има смисъл. Какво значение ще има за мене, дали мога да извърша нещо или не мога, когато самият мотив ме принуждава да го извърша? На първо място не се касае за това: дали тогава, когато мотивът е действувал върху мене, аз мога или не да извърша нещо, но за това, дали има само такива мотиви, които действуват с принудителна необходимост. Когато, да речем, аз трябва да искам нещо, при всички обстоятелства напълно ми е безразлично, дали аз също ще мога да го извърша. Когато поради моя характер и поради царуващите в околната среда обстоятелства ми се натрапва един мотив, който за моето мислене се оказва неразумен, тогава трябва да се радвам, ако не мога да извърша това, което искам.
Не е важно, дали мога да изпълня едно взето решение, а важното е как се ражда решението в мене.
Това, което различава човека от всички други органически същества, то лежи в неговото разумно мислене. Не се придобива нищо, когато за изясняване на понятието на свободата за дейността на човека се търсят аналогии в животинското царство. Съвременната естествена наука обича такива аналогии. И когато успява да намери у животните нещо подобно на човешкото поведение, тя вярва, че е засегната най-важния въпрос на науката за човека. До какви недоразумения води това мнение, показва например книгата „Илюзията за свободата на волята“ от П.Ре, 1885 г.,който /стр.5/ казва следното върху свободата: „Че на нас ни се струва, че движението на камъка е необходимо, а волята на магарето не е необходима, това е лесно обяснимо. Причините, които движат камъка са вън и са видими. Обаче причините, по силата на които магарето проявява своята воля, са вътре и невидими: между нас и мястото на тяхното действие се намира черепа на магарето…
Ние не виждаме причинната обусловеност и затова мислим, че тя не съществува. Обяснява се, че волята е причина за въртенето на магарето, но че самата тя не е обусловена, че тя е едно абсолютно начало“. Следователно и тук просто се премълчават онези действия на човека, при които той има съзнание за причините на своята деятелност, защото Ре обяснява: „Между нас и мястото на тяхната дейност се намира черепът на магарето“. Че има действия не на магарето, но такива на човека, при които между нас и действието стои осъзнатият мотив, за това, според горните думи, П.Ре няма никакво предчувствие. Той доказва това няколко страници по-нататък още и с думите: „Ние не възприемаме причините, чрез които е обусловена волята, и затова мислим, че тя не е обусловена причинно“.
Считам, че тези примери са достатъчни, за да докажат, че мнозина се борят против свободата, без да знаят, какво всъщност е свобода.
Че едно действие, за което действуващият не знае защо го върши, не може да бъде свободно, това от само себе си се разбира. Обаче как стои въпросът с една такова действие, за чийто причини той има съзнание? Това ни довежда до въпроса: Какъв е произходът и значението на мисленето? Защото без познанието на мислителната деятелност на душата, не е възможно да имаме понятие за знанието върху нещо, следователно и върху едно действие. Когато познаем, какво значи въобще мислене, тогава ще ни бъде лесно да си изясним, каква роля играе мисленето при човешката дейност. „Едва мисленето превръща душата, с каквато са надарени и животните, в дух“, с право казва Хегел. Ето защо мисленето ще предаде своя особен отпечатък и на човешката деятелност.
Съвсем не трябва да се твърди, че всички наши действия произтичат от трезвото обмисляне на нашия ум. Далеч от мене мисълта да считам за човешки в най-висшия смисъл само онези действия, които произтичат от отвлеченото разсъждение. Обаче веднага щом нашата дейност се издига над областта на задоволяването на чисто животинските желания, нашите мотиви са винаги проникнати от мисли. Любов, страдание, патриотизъм са пружини на дейността, които съвсем не се покриват със студените понятия на ума. Казва се: Тук сърцето, чувствата влизат с своето право. Обаче сърцето и чувствата не създават мотивите на дейността. Те ги предполагат и ги приемат в своята област. В моето сърце се поражда състрадание, когато в моето съзнание се появява представата за едно лице събуждащо състрадание. Пътят за сърцето минава през главата. От това не прави никакво изключение и любовта. Когато не е само проява на половия инстинкт, тя почива на представите, които ние си съставяме за обичаното същество. И колкото по-идеалистични са тези представи, толкова по-ощастливяваща е любовта. И тук мисълта е баща на чувството. Казва се: Любовта прави любещия сляп за слабостите на възлюбения. Обаче въпросът може да се схваща и обратно и да се твърди: Любовта отваря очите на любещия за качествата на възлюбения. Мнозина минават покрай тези качества, без да ги подозират. Един ги вижда и именно затова в душата му се събужда любовта. Какво и сторил той? Нищо друго освен това, че си е съставил представи за онова, за което стотици други нямат никаква. Те нямат любовта, защото ни липсва представата.
Можем да вземем нещата както искаме: все по-ясно трябва да стане, че въпросът за същината на човешката дейност предполага другия за произхода на човешкото мислене.