Разпространение. Из храсталаците, горските поляни и смесени гори навсякъде из България.
Описание. Многогодишно тревисто растение с разклонено четириръбесто стъбло, слабо окосмено и високо до 30 см, и вретеновиден корен. Листата са срещуположни, с къси дръжки, като пе-турата в основата си е клиновидна, а в горната си част е едро назъбена. Цветовете са розови и събрани по върховете на стъблото в класовидни съцветия, с тръбеста петзъбчеста чашка, петделно тръбесто венче и 4 тичинки. Плодът е сух, разпадащ се на 4 кафяво-черни семена. Медоносно растение.
Използуваема част. Стръковете на подъбичето, брани през време на цъфтежа, юни—август. Сушат се на сянка или в сушилня до 40°С. Изсушената билка е със зелени листа и стъбла и розови цветове, без миризма и с горчив вкус. Опакова се в бали. Допустима влажност 12%. Запазва се в сухо и проветриво помещение. Изнасяна билка.
Химичен състав. Съдържа дъбилни и горчиви вещества, етерично масло, витамин С, смола и други неизучени вещества.
Лечебно действие и приложение. Билката действува пикочогонно, заничащо, кръвоспиращо, общо укрепващо и тонизиращо. Прилага се при пясък в бъбреците, диария, полова слабост, бяло течение, силна менструация.
В българската народна медицина червеното подъбиче се употребява още при стомашни и чревни болки, газове, кръвохрачене, грип, малария, чернодробни заболявания и др.
Външно се препоръчва за бани при възпаление на очите и хемороиди, за лапи при ухапване от отровни змии и при циреи, ревматични отоци и подагра.
Начин на употреба. 1 супена лъжица стрити стръкове се сипват в 400 г вода да врят 5 мин. Отварата се пие по 1 винена чаша преди ядене 3 пъти дневно.
В нашата народна медицина се използува и чесновото подъбиче (Teucrium scordium L.). То се прилага при същите болести, а също така при хемороиди, външно за жабурене, заякча ване на венците и при зъбобол, за лапи при кожна туберкулоза и др.