Изследванията показват различна гледна точка за връзката между тестостерона и рака на простатата
Съществува дългогодишна забрана за терапия с тестостерон при мъже с нелекуван рак на простатата или дори с минимален риск от развитие на рак на простатата.
Ново изследване, публикувано в Journal of Urology, предлага нов поглед върху проблема.
- „В продължение на десетилетия се смяташе, че историята на рака на простатата, дори и да бъде той лекуван и излекуван, е абсолютно противопоказание за терапия с тестостерон поради убеждението, че тестостеронът активира растежа на рака на простатата и потенциално може да доведе до бързо развитие на спящи ракови клетки.“
- Поколения студенти по медицина и хора са научени, че използването на тестостерон за човек с рак на простатата е като изливане на бензин в огън.
Това проучване, включващо 13 пациенти с дефицит на тестостерон, които също са имали нелекуван рак на простатата, предполага, че това общоприето схващане е погрешно и че лечението с тестостерон при мъжете не причинява бърз растеж на рак на простатата.
В това проучване учените са първите, които стриктно оценяват промените в простатната жлеза при мъже с рак на простатата, които са получавали терапия с тестостерон.
Мъжете са получавали терапия с тестостерон, докато активно са следили и състоянието си на рак на простатата в продължение на 2,5 години. Средната възраст е 58,8 години. Първоначалният резултат за биопсия на Gleason е 6/10 за 12 мъже, 7/10 за другия (Gleason оценява агресивността на рака на простатата чрез микроскопския му вид по скала 2-10. Gleason 6 обикновено се счита за нисък до умерено агресивен, а Gleason 7 е умерено агресивен) …
Средната концентрация на тестостерон се е увеличила от 238 на 664 ng / dL по време на лечението, но нито концентрацията на специфичен за простатата антиген (PSA), нито обемът на простатата показват промяна.
Последващи биопсии на простатата бяха направени на всички мъже след около година и никой от тях не прогресира. Всъщност 54 процента от биопсиите след операция не показват рак.
Въпреки че броят на мъжете в проучването е малък и никой няма агресивен или увеличен рак на простатата, Morgentatel отбелязва:
- „Тези хора бяха под строг контрол. Раковите заболявания при тези мъже са характерни за рака на простатата при мъже, подложени на инвазивно лечение с операция. Очевидно е, че традиционната вяра, че по-високият тестостерон неизбежно води до бърз растеж на рак на простатата, е погрешна.“
В редакционен коментар на Journal of Urology, Мартин М. Майнер, д-р от болница Мириам и Медицинското училище Уорън Алперт от Университета Браун, отбелязва, че констатациите представляват „забележителна промяна в мисленето …
Ако терапията с тестостерон не е свързана с прогресия на заболяването при мъже с нелекуван рак на простатата, как трябва да гледаме на терапията с тестостерон при мъже с продължаващо лечение на рак на простатата? „
- „Все по-голям брой новооткрити мъже с рак на простатата избират общ контрол на състоянието си и много от тях също желаят лечение за симптоми на дефицит на тестостерон, резултатите предполагат преоценка на дългосрочната забрана за терапия с тестостерон за мъже.“
Избягването на терапия с тестостерон или секс стимуланти като камагра поради неубедителни рискове за рак на простатата може да има вредни последици за живота и здравето, тъй като терапията с тестостерон при мъже с дефицит на тестостерон подобрява симптомите на умора, намалено либидо и еректилна дисфункция. Тестостероновата терапия може също да подобри настроението, да контролира кръвната захар, да увеличи мускулите, да намали мазнините и да подобри костната плътност.
Четири скорошни проучвания показват, че мъжете с високи нива на тестостерон изглежда живеят по-дълго от мъжете с ниски нива на тестостерон, въпреки че все още не е доказано, че лечението с тестостерон при мъжете увеличава продължителността на живота.
Лекари от италианско проучване, което установи, че ниските нива на тестостерон са свързани с агресивен рак на простатата. Рискът от агресивен рак е намален при мъжете с нормален тестостерон в сравнение с мъжете с нисък тестостерон.
В редакционна статия в списание Cancer „Преобръщане на конвенционалния изглед с главата надолу: нисък тестостерон и рак на простатата“ Morgentatel пише: „След седем десетилетия косвени доказателства, които ни насочват в грешната посока, може би е време да помислим кога„ Немислимото е, че тестостероновите терапевтични проучвания се провеждат с достатъчен анализ и продължителност, за да се определи дали нормализирането на тестостерона при възрастни мъже намалява риска от рак на простатата, особено високия риск от рак на простатата.“