Разпространение. В подивяло състояние се среща по скалистите и варовити почви главно в южните райони на България Култивирано растение.
Описание. Многогодишно тревисто растение с право, на върха разклонено стъбло, високо до 2 м. Коренът е вретеновиден, сивокафяв отвън и бял отвътре. Листата са силно разсечени, нишковидни, сложноперести, като долните са с дълга дръжка, а горните — седящи. Цветовете са жълти, дребни, с петлистно венче и 5 тичинки; събрани са в съцветия сложни сенници с 10—12 главни сенникови лъча. Плодът е кафявозелен, разпадащ се на две половинки, с 10 тъпи надлъжни ребра, с изпъкнала външна и вдлъбната вътрешна страна. Цъфти през юни—юли. Медоносно растение.
Използуваема част. Плодът на растението. Резенето се жъне малко преди узряването на семената, август—септември, за да не се изронят. Растенията се оставят Да доузреят, след което се вършеят. Семената се доизсушават на сянка или в сушилня до 35°С. Изсушената билка е с характерен за вида и сорта цвят, с анасонова миризма и сладникав вкус. Допустима влажност 16%. Опакова се в конопени или четирислойни книжни торби. Запазва се в сухо и проветриво помещение.
Химичен състав. Етерично масло до 6,5% (състои се от анетол до 60%, фенхон, а-пинен, а-феландрен, кампфен, дипентен, метилхавикол, анисов алдехид, анисова киселина и феникулин), мазнини, белтъчни вещества, скорбяла, провитамин А, витамин С и др.
Лечебно действие и приложение. Билката стимулира храносмилателната дейност на стомаха, действува газогонно, засилва функциите на млечните жлези. Прилага се при стомашно-чревни колики, за увеличаване на млякото у кърмачките.
В българската народна медицина резенето се употребява още при пясък в бъбреците и пикочния мехур, при кашлица, задух, пресипнал глас и др.
Външно се използува при възпаление на очите и клепачите. Надземната част и кюспето са добра храна за добитъка. Прилага се също така в парфюмерийната, пивоварната и сладкарската промишленост.
Начин на употреба. 1 супена лъжица леко счукани плодове от резене се заливат с 500 г вряла вода да киснат 2 часа. Запарката се пие по една винена чаша преди ядене 4 пъти дневно.