„В гърдите ми живеят две души,
Една от другата стреми се да се отдели,
Едната се превързва здраво о света,
Обзета от груба жажда за наслада,
А другата се мощно от праха издига
В полет към висините на духа“.
/Фауст І, 1112 -1117./
С тези думи Гьоте изразява една черта на човешкия характер, дълбоко залегнала в неговата природа. Човекът не е едно единно организирано същество. Той постоянно желае повече от това, което светът доброволно му дава. Природата е създала у нас нужди. Между тях има такива, чието задоволяване тя предоставя на нашата собствена дейност. Изобилни са даровете, с които тя ни е надарила, обаче още по-изобилни са нашите желания. Изглежда, че сме родени да бъдем вечно недоволни. На- шият стремеж към познание е само един особен случай на тази незадоволеност. Ние гледаме едно дърво два пъти. Единият път виждаме неговите клони в покой, другият път в движение. Ние не се задоволяваме с това наблюдение. Защо единият път дървото ни се представя спокойно, а другият път в движение? Така се запитваме ние. Всеки поглед в природата поражда в нас множество въпроси. С всяко явление, което срещаме, ни се дава една задача. Всяко изживяване става за нас една загадка. Виждаме как от едно яйце се ражда същество, подобно на майка- та-животно, ние се питаме за причината на тази прилика. Наблюдаваме у едно живо същество растеж и развитие до определена степен: ние търсим, кои са условията за тази опитност. Навсякъде търсим това, което наричаме обяснение на фактите. Излишъкът на това, което търсим в нещата, онова в повече, което е над даденото ни непосредствено в тях, разделя цялото ни същество на две части,ние осъзнаваме нашата противопоставеност спрямо света. Пред света ние заставаме самостоятелно същество. Вселената ни се явява противоположности: Азът и светът.
Тази разделяща стена между нас и света издигаме ние, щом в нас проблесна съзнанието. Обаче ние никога не изгубваме чувството, че въпреки това принадлежим на света, че има една връзка, която ни свързва с него, че не сме едно същество извън вселената, а вътре в нея.
Това чувство поражда стремежа да преодолеем противоположността, да хвърлим мост над нея. И в преодоляването на тази противоположност се състои в крайна сметка целият духовен стремеж на човечеството. Историята на духовния живот е едно непрестанно търсене на единството между нас и света. Религията, изкуството и науката еднакво преследват тази цел. Религиозно вярващият търси в даденото му от Бога откровение разрешението на мировата загадка, която неговият аз, недоволен само със света на явленията му поставя. Художникът се стреми да изрази в материята идеите на своя аз, за да примири това, което живее в него, с външния свят. И той също се чувствува недоволен само от света на явленията и се стреми да даде форма в него на онова повече, което неговият аз, надхвърляйки този свят, крие в себе си. Мислителят търси законите на явленията, стреми се да проникне с мисълта това, което изпитва наблюдавайки света. Само когато от съдържанието на света сме напра- вили съдържание на нашите мисли, едва тогава намираме отново връзката, от която се бяхме отделили ние самите. По-нататък ще видим, че тази цел се постига само, когато задачата на научния изследовател се схваща несъмнено много по-дълбоко, отколкото това често пъти става. Цялото отношение, което тук обрисувах, ни се явява в едно световно историческо явление: в противоположността на единното схващане на света или монизма и на теорията на двата свята или на дуализма. Дуализмът насочва своето внимание само върху разделението между света и аз, което разделение е дело на самото съзнание на човека. Целият му стремеж е една безсилна борба за примиряването на тези противоположности, които той нарича ту дух и материя, ту субект и обект, ту мисъл и явления. Той чувствува, че трябва да има един мост между двата свята, но не е в състояние да го намери. Изживявайки себе си като „Аз“ човек не може другояче освен да постави този „Аз“ на страната на духа, и противопоставяйки този „Аз“ на света, той трябва да причисли към последния дадените му от сетивата възприятия и го нарича материален свят. Чрез това човекът сам се поставя в противоположността дух и материя. Той трябва да стори това толкова повече защото към материалния свят принадлежи и неговото собствено тяло. Така „азът“ принадлежи на духовното като една част, материалните неща и процеси, които сетивата възприемат, принадлежат на света.
Всички загадки отнасящи се за духа и материята човек трябва да ги намери отново в основната загадка на неговото собствено същество.
Монизмът насочва своя поглед само върху единството и се стреми да отрече или да заличи съществуващи те противоположности. Нито един от тези възгледи не може да задоволи. Дуализмът счита духа /аза/ и материята /света/ като две основно различни същности и затова не може да разбере, как двете могат да действуват една върху друга. Как трябва духът да знае, какво става в материята, когато нейната същинска природа му е съвършено чужда? Или как трябва той при тези обстоятелства да действува върху нея, така щото тя да превръща неговите намерения в дела? Измислени са били най-остроумните и най-нелепите хипотези за да разрешат тези въпроси.
Но и с монизма работата не стои по-добре. До сега той се е опитал да си помогне по три начина: или отрича духа и става материализъм, или отрича материята, за да търси своето спасение в спиритуализма, или пък твърди, че и в най-простото същество на света материя и дух са неразривно свързани, поради което не трябва да се учудваме, че тези две форми на съществуванието се явяват в човека, понеже те никъде не са разделени една от друга.
Материализмът никога не може да даде едно задоволително обяснение на света. Защото всеки опит за обяснение трябва да започне с това, че ние си образуваме мисли върху явленията на света. Ето защо материализмът започва с мисълта върху материята или върху материалните процеси. С това той има пред себе си две различни области от факти: материалният свят и мислите върху него. Той се старае да разбере тези последните като ги схваща като чист материален процес. Той вярва, че мисленето се ражда в мозъка, подобно на това както храносмилането става в животинските органи. Както приписва на материята механически и органически действия, така той и приписва и способността, при определени условия, да мисли. Той забравя, че сега само е изместил въпроса на друго място. Вместо да приписва способността за мислене на себе си, той я приписва на материята. С това той отново се връща в началната точка. Как стига материята до там, да размишлява върху собствената си същност? Защо тя просто не се задоволява със себе си и не приема своето съществувание такова, каквото е? Материалистът отвръща погледа си от определения субект, от нашия собствен Аз и стига до една не- определена, мъглява формация. И тук пред него изпъква същата загадка. Материалистичният възглед не може да реши задачата, а само да я измести.
Как стои въпросът със спиритуалистичния възглед? Чистият спиритуалист отрича материята и нейното самостоятелно съществувание и я схваща като продукт на духа. Когато прилага този метод в разгадаването на собственото човешко същество, той изпада на тясно. Срещу Аза, който може да бъде поставен на страната на духа, стои непосредствено сетивния свят. Към този свят изглежда не се отваря никаква врата, той трябва да бъде възприеман и изживяван от аза чрез материални процеси. Такива материални процеси азът не намира в себе си, когато се схваща само като духовна същност. Това, което той изработва духовно, в него не се намира сетивният свят. Изглежда азът трябва да допусне, че светът би останал затворен за него, ако той не се поставяше във връзка с него по един недуховен начин. Също така, когато преминаваме към действие, ние трябва да превръщаме нашите намерения в действителност пак с помощта на материалните вещества и сили. Следователно ние сме зависими от материята.
Най-крайният спиритуалист, или ако щете мислителят, който чрез абсолютния идеализъм се представя като краен спиритуалист, е Йохан Готлиб Фихте. Той се опита да извлече цялата мирова постройка от „аза“. Това, което той постигна в този опит, е един величествен мисловен образ на света, без никакво съдържание на опитността. Както на материалиста не е възможно да изключи духа, така и на спиритуалиста не се удава да стори това по отношение на външния материален свят.
Понеже когато човек насочва своето познание върху „Аза“, той възприема този „Аз“ в мисловното изгражда не на идейния свят, спиритуалистично насочения мироглед, насочвайки погледа си върху собственото човешко същество, може да се почувствува склонен да признае за дух само този идеен свят. По този начин спиритуализмът се превръща в едностранчив идеализъм. Той не стига до там да търси чрез идейния свят един духовен свят. Чрез това той е заставен да остане със своя мироглед като обвързан вътре деятелността на самия „Аз“.
Едно забележително видоизменение на идеализма е възгледът на Фрид. Алб. Ланж, така както той го е застъпил в своята много четена „История на материализма“. Той приема, че материализмът е прав, когато счита всички световни явления, включително и нашето мислене, за продукт на материалните процеси, само, че обратно, самата материя и нейните процеси са пак произведение на нашето мислене.“ Сетивата ни дават действия на нещата, а не верни образи или пък самите неща. Обаче към тези чисти действия принадлежат също и самите сетива от мозъка до измислените в него молекулни действия“. Сиреч, нашето мислене е родено от действията на материалните процеси, а тези последните са родени от мисленето на „Аза“. Така философията на Ланж не е нищо друго освен пренесената в понятия история на храбрия Мюнхаузен, който се издига във въздуха държейки се за собствената коса.
Третата форма на монизъм е тази, която вижда още и в най-простото същество /атома/ двете същности, материя и дух, съединени. Но и с това не се постига нищо друго, освен да се премести на друга арена въпросът, който всъщност се ражда в нашето съзнание. Как може простото същество да се изявява в две форми, когато то е едно неразривно единство?
По отношение на всички тези становища трябва да се изтъкне, че основата и първичната противоположност ни се явява първо в нашето съзнание. Ние самите сме тези, които се откъсваме от майката-почва на природата и се противопоставяме на „света“ като „Аз“. Гьоте изразява това по един класически начин в своето съчинение „Природа“, въпреки че на пръв поглед неговият начин на схващане изглежда напълно не- научен: „Ние живеем всред нея /природата/ и сме и чужди. Тя непрестанно говори с нас и не ни издава своята тайна“. Но Гьоте познава и другата страна: „Хората са всички в нея и тя във всички“.
Колкото е вярно, че сме се отчуждили от природата, толкова вярно е също, че чувствуваме: ние сме в нея и принадлежим на нея. Нейната собствена дейност живее и в нас.
Ние трябва отново да намерим пътя към природата. Едно просто разсъждение може да ни покаже този път. Ние наистина сме се откъснали от природата, обаче при нашето откъсване трябва да сме взели със себе си нещо от нея в нашето собствено същество. Ние трябва да търсим тази същност на природата в нас и тогава отново ще намерим връзката с нея. Това именно дуализмът пропуска. Той счита вътрешността на човека за една духовна същност напълно чужда на природата и се опитва да я свърже с природата. Нищо чудно, че не може да намери свързващото звено. Ние можем да намерим природата вън от нас само, когато я познаем първо в нас. Подобното на нея в нашата собствена вътрешност ще ни бъде ръководител. С това нашият път е предначертан. Ние не искаме да правим никакви спекулации относно взаимодействието на природата и духа. Обаче ние искаме да слезем в глъбините на нашето собствено същество, за да намерим там елементите, които сме спасили при нашето бягство от природата.
Изследването на нашето собствено същество трябва да ни даде разрешението на загадката. Ние трябва да стигнем до една точка, където да можем да си кажем: Тук не сме вече само „Аз“, тук има нещо, което е повече от „Аз“.
Понятно ми е, че някой, който е чел до тук, ще намери, че изнесеното от мене не е съобразено със „съвременния стадий на науката“. На това мога само да възразя, че до тук аз не съм искал да излагам никакви научни резултати, а само да опиша просто това, което всеки изпитва в своето съзнание. Че при това са вмъкнати и отделни изречения относно опитите за примиряване на съзнанието със света, това има само за цел да изясни самите факти. Ето защо не съм отдал никакво значение на това, да употребя по едни точен начин отделните изрази, като „Аз“, „дух“, „свят“, „природа“ и т.н., както е приета в психологията или във философията. Всекидневното съзнание не познава прецизните разграничения на науката, а до тук се касаеше само за едно просто приемане на всекидневното състояние на нещата.