GSM-ът – новата вълшебна пръчица

Отдавна вече са отминали времената, когато с GSM-а се провеждаха единствено телефонни разговори. Бъдещето е на така наречените „умни“ мобилни телефони, които ще побират целия свят на мъничкия си екран.Маркус Айзенхауер от института „Фраунхофер“ за приложни информационни технологии обяснява какво общо имат мръсното бельо и екологията с мобилните телефони: „Има едно приложение, което може се използва в модела смартфон. Можете да включите камерата на смартфона и да следите предмети в домакинството ви, като получавате в реално време точни данни за изразходваните от електроуредите количества електроенергия. Изчисляват се както разходите на час, така и разходите за цяла година“, обяснява Айзенхауер.

Apple и другите

С други думи, нужно ни е само едно малко уредче, монтирано между електроуреда и електромрежата, а също така и софтуерът на „Фраунхофер“, за да заловим пералнята си на местопрестъплението, ако консумира твърде много електроенергия. Но това не е всичко: при наличие на различни дневни и нощни тарифи, с „умния“ GSM можем да пускаме дистанционно пералнята си на евтиния режим.

Вече има стотици хиляди възможности интелигентният мобилен телефон да бъде оборудван с допълнителни функции. Пионер в това отношение беше американският концерн Apple. Сред 200 хиляди възможни приложения на Apple са например игри, навигационен софтуер и програми за прочит на литература и новини. Наистина и други компании предлагат приложения, но не толкова много, колкото Apple. Сега обявената цел на останалите актьори на пазара е да се въведе световно единен и надплатформен портал за приложенията.

Алекс Синклър от Световния съюз на мобилните телефонни оператори обяснява: „Всеки, който иска да участва в нашата инициатива, е добре дошъл. Това ще е платформа, открита за всички и улесняваща фирмите при предлагането на техните нови приложения.“

100 вместо 3 мегабита в секунда

По-точно казано, става дума за контраатака срещу преуспяващия концерн Apple. Но който и да спечели надпреварата за най-добрите смартфони или за най-многото приложения, всички тези новости няма да са от полза, ако мрежите не са достатъчно бързи. Една от големите теми днес е ЕлТиИ-технологията, която редица мобилни оператори ще въведат през следващите една до три години. Най-бързата досега технология – ЮЕмТиЕс – осигурява 3 мегабита в секунда, а ЕлТиИ ще осигурява скорост за предаването на данни от порядъка на 100 мегабита в секунда.

Това означава, че където и да се намира човек, с „умния“ си телефон той ще може перманентно да сърфира из интернет, да гледа телевизия с високо качество и да провежда видеоразговори. Ще се повиши многократно и качеството на звука при обикновената мобилна телефония. Тоест, в близко бъдеще оправдания от рода на „Не те разбирам, връзката е лоша“ няма да бъдат възможни.

/Дойче веле/