Бояджийски работи

Изпълнението на бояджийските работи ангажира близо пет процента от общия брой на работниците в строителството. Съществуват определени тенденции за относително намаляване на бояджийските работи преди всичко в жилищното и общественото строителство, главно в резултат на по-широко въвеждане на фасадни панели с фрактурен слой, облицовки от различни материали, видим бетон, тапети и др.

Бояджийските работи на строителните обекти включват цяла поредица от работни процеси и операции, характерът и броят, на които зависят, от една страна, от състоянието на основата, върху която ще се нанесат бояджийските разтвори, и от друга – от вида на боядисването и качеството, което трябва да бъде постигнато.

Бояджийските разтвори се приготвят предимно в заводски условия и в специализирани цехове, а на обекта се доставят в готов или полуготов вид. Окончателната им подготова преди полагането изисква най-често да се разредят до необходимата работна консистенция, да се разбъркат, за да се хомогенизират, а в някои случаи да се прецедят.

Все още на много строителни обекти постни, шпакловъчни и грундови разтвори се приготвят на място, като съставните материали се дозират, забъркват и хомогенизират в смесители и прецеждат през вибросита.

Всички подвижни станции осигуряват разреждането на разтвора до необходимата гъстота, хомогенизирането му чрез разбъркване, прецеждането и подаването му към работните места. Някои от тях осигуряват и цялостното приготовление на разтворите, както и нанасянето им върху обработваните повърхности.

За приготовлението на бояджийски и шпакловъчни разтвори се произвеждат дори различни видове машини. Като например стривачка с мелнични камъни. Тя извършва фино стриване на бои, шпакловки и пасти. Има производителност 100 килограма на час, финост на смилане 0,02- 0,035 милиметра, мощност на електродвигателя 1,7 kW и маса 100 килограма. Като за получаването на различни видове емулсии могат да се използват помпи-емулгатори.