Йога – Зареждане чрез пара

Дишането играе много важна роля в праничното лечение, защото то е средството, чрез което се увели­чава запасът от прана в тялото и чрез което тя се раз­пределя по онези части, които най-много се нуждаят от нея. Каква е закономерността и как да се използва тя?

Във Вселената всичко е в постоянно трептене: от планетите до атома всичко е в движение и вибрация. Природата извършва своята работа чрез непрекъсна­тото трептене, при което силата и енергията постоянно въздействат върху материята и причиняват различ­ните явления в живота.

Това трептене се различава по ритъма си (често­тата) , като всяко отделно творение — от Слънцето до атома, има свой собствен ритъм. Всичко е подчинено на законите на ритмичността. Планетите се въртят око­ло Слънцето по свой ритъм, приливите и отливите на океаните също са ритмични, ритмичен е и пулсът на сърцето ни… Всички форми на материята са подчи­нени на закона на ритмичността. Именно върху него до голяма степен е изградена теорията на йогите за дишането и праничното лечение. Дишайки ритмично, човек попада в хармония с ритъма на атомите на тя­лото си и успява да натрупа по-голямо количество пра­на, защото, макар че се подчинява на собствените си закони, човешкото тяло е подвластно на ритъма на Вселената. Така организмът попада в хармония с во­лята. От своя страна волята причинява ритмичното движение на дробовете, кръгът се затваря и докато трае тази хармония, тялото с готовност се отзовава на заповедите на ума. В такова състояние не е трудно да се усили притокът на нервна сила в която и да е част от тялото. Така чрез ритмичното дишане всеки е в състояние да приеме и контролира значително коли­чество прана, която след това е на разположение на волята му, а при желание и да я предава на други хора.

Ритмичното дишане е основано на идеята за опре­делен ритъм и това е ритъмът на пулса на сърцето. Той е индивидуален и е ритмична мярка за дишането на личността.

Сложете пръсти върху пулса си и бройте наум уда­рите на сърцето, докато усвоите този ритъм. След из­вестна практика ще установявате мислено пулса ой ви­наги когато поискате.

Правилото на йогите за ритмичното дишане е, че бройките на единиците на вдишване и издишване са еднакви, а бройките на задържането на дишането, на­речено горна и долна пауза, трябва да са на полови­ната им. Или — вдишване шест пулсови единици, за­държане на въздуха в дробовете, горна пауза — три, издишване — шест, пауза след издишването, долна пауза — три единици. Ритъмът може да бъде и 4—2—4—2, 8—4—8—4 и т. н. Желателно е да се започва с по-малко единици, а след два и повече месеца ритмич­но дишане без напрежение те по избор могат да се увеличат. При праничното лечение ритмичното диша­не, съчетано с контролирана мисъл, е най-съществена­та работа на лечителя. В случая контролираната мисъл има задачата да се състави ясна умствена представа на желаното състояние на здравето, да се видят умстве­но приливът и протичането на праната през ръцете и пръстите в тялото на болния.