За туризма щетите от блокадата на границата с Гърция се движат между 520 000 и 780 000 евро дневно в зависимост от това дали е седмичен ден или уикенд. Това каза директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов в интервю за Агенция „Фокус”.
Това са щети както от непосещението на гръцки туристи в България, така и от пътувания на българи към Гърция. И в двете направления тези, които се занимават с туризъм, търпят загуби – както Северна Гърция, така и цялата част от България, която е свързана със зимния туризъм, също така и с бизнес туризма.
Това, което ние предлагаме и казваме, е да се запази спокойствие. Да няма реакция от наша страна по отношение на това да се предприемат някакви действия, които имат каквато и да е форма на ответност или на нарушаване на други търговски интереси и да оставим правителството на България да търси компенсации от Европейския съюз и решаване на въпроса съвместно с гръцката страна, каза Драганов.
При пропускане на пътуване се губи първата нощувка, но има нанесени морални щети от гледна точка на това, че хора, които са планирали своя почивка, няма да могат да я осъществят, а това има последващи щети. Когато един работник или специалист не е отпочинал, той не е толкова работоспособен в следващите седмици.
При предишните блокади на българо-гръцката граница и двете страни бяха доста неподготвени по отношение на това по какъв начин да реагират и колко време би траяла тази криза. Съответно нашите фирми не бяха достатъчно добре подготвени от гледна точка на това да започнат от първия ден да начисляват какви са техните загуби, за да могат след това да предявят претенции. Тази година, а и в бъдеще всяка една фирма ще бъде доста по-прецизна по водене на документация, за да може да търси щети, посочи Драганов./агенция Фокус/