Правят се напряко на тялото, ръцете се извеждат встрани и навън, като дланите са обърнати перпендикулярно към болния. Връщането на ръцете в начално положение е с длани, обърнати една срещу друга.
По-долу ще опишем накратко други видове движения на пръстите и ръцете, а в текста за лечение на конкретните заболявания ще стане дума с кой именно пас или движение да се лекува.
Добри резултати дава и насочването на дланите към болното място от около шестдесет сантиметра разстояние. Дланта се държи перпендикулярно към тялото няколко минути, обикновено се прави с дясната ръка. Оказва стимулиращо и укрепващо въздействие.
Насочване на пръстите, леко разтворени, перпендикулярно към болното място за няколко минути, също добре стимулира клетките. От върховете на пръстите изтича прана и помага за активизиране дейността на заболелия орган.
Ако така насочените пръсти изпълняват въртеливо движение по посока на часовниковата стрелка, се получава ‘друга разновидност — въртящо се насочване. Започва се с няколко паса на ръцете и се продължава с въртящо насочване на пръстите перпендикулярно към тялото. Оказва силно стимулиращо въздействие.
Друг вариант е т. нар. „перфориране“ — пръстите, най-често средният пръст, се насочват отвесно към тялото и се въртят така, сякаш пробиват дупка от разстояние около двадесет сантиметра. Движението предизвиква чувство за затопляне в лекуваната част и въздейства силно стимулиращо.
Изброените току-що движения се степенуват по силата на въздействие: насочването на дланите е най-меката форма, след нея — на пръстите, въртящото насочване и най-силното е перфорирането.
В някои случаи много добри резултати се получават при полагане на дланите върху болното място. Слагат се и се държат върху тялото няколко секунди, после се вдигат, енергично се разтриват една о друга и пак се полагат върху него. След няколко такива полагания веднага се забелязва резултат. Начинът е доста ефикасен при главоболие и невралгия.
Практикува се и поглаждане, при което пръстите се допират до тялото на болния и се движат по кожата леко и внимателно надолу и навън спрямо мислената вертикална ос на човека. Движението се прави винаги в една посока, с лек досег, характеризира се с лекота, нежност и въздушност. Много помага за насочване и изравняване на кръвообращението. Оказва успокояващо и облекчаващо въздействие. Подходящо е за завършване на лечебния сеанс.
Ако прецените, че е необходимо цялостно поглаждане на тялото на болния, добре е да разделите процеса на две половини: от главата до кръста и от кръста до краката. При такова общо лечение правилно е да се отдели повече внимание на гръдния кош и коремната област, с което се стимулират вътрешните органи и се изравнява енергията в тях.