Франция ни подкрепи за атомната енергетика (ОБЗОР)

franciyaПрезидентът на Франция Никола Саркози е поел ангажимента неговата страна да бъде движещата сила на това България да получи компенсанциите от 300 млн. евро за спрените блокове на АЕЦ „Козлодуй”. Това съобщи след среща с френския държавен глава премиерът Бойко Борисов.
Саркози е обещал, че всячески ще подкрепя България и водената от правителството политика. На срещата е обсъден и въпросът със строежа на АЕЦ „Белене”. Борисов е запознал Саркози с всичко около строежа на централата, за проведените конкурси и избраната технология. Френският държавен глава се е учудил колко пари са предвидени по проекта за изграждането й.
Саркози е обещал на Борисов да провери как страната ни би могла да излезе от ситуацията, в която се намира около строителството на втората атомна централа.
Eто още акценти от посещението на българската делегация, водена от министър-председателя:

Атомната ни енергетика – между „Козлодуй” и „Белене”

Германската компания RWE – стратегически партньор в АЕЦ „Белене”, иска ясен финансов проект за втората атомна централа у нас, преструктуриране на проекта, защото има много неизвестни в него, каза пред журналисти премиерът Бойко Борисов.
„Както магистрала „Люлин”, така и „Белене” са правени с цел пиар – без да се подготви проектът, така че да се постави за изпълнение”, коментира Борисов. Той добави, че към проекта за втора атомна централа у нас има интереси и от други компании, но не посочи кои са те.
Френският министър-председател Франсоа Фийон е декларирал подкрепата на Франция към България за компенсации от 300 млн. евро за затваряне на блоковете на АЕЦ „Козлодуй”, каза Борисов след срещата си със своя колега.
„Това беше много радостна новина за мен, защото е много важно Франция да ни помага и да предлага такива инициативи”, каза Борисов.
Франсоа Фийон е поел ангажимент към страната ни да разговаря с френските компании в ядрената енергетика за това дали не биха имали интерес да се включат в проекта за втора атомна централа у нас АЕЦ „Белене”. По думите на Борисов, така АЕЦ „Белене” може да стане общоевропейски проект.
Липсва финансиране за реализирането на проекта АЕЦ „Белене”. Липсват определен тип гаранции, каза той.
„Тъй като проектът е в напреднала фаза – има похарчени пари, поръчано оборудване, поръчано гориво, г-н президентът ми зададе въпроса – „По какъв начин вие се отделяте от Русия, когато вече няма Варшавски договор? За съжаление аз съм премиер от два месеца. Но така или иначе има хвърлени пари и ние не можем с лесна ръка да го задраскаме. Затова търсим европейски партньори, които и да финансират, и да гарантират сигурността на тази централа. Защото може да се случи така, че ние да построим нещо с огромни лишения и след това да дойде същото, което дойде преди години – „Спрете 3 и 4 реактор”, каза той. По думите му не е сигурно, че след 15 години да речем тогавашният премиер на България няма да е принуден да „загроби и тези милиарди”.
По думите на Борисов на базата на стария проект на АЕЦ „Белене” е обявен конкурс, за който е било предварително ясно кой ще го спечели.
Френските фирми чакат с нетърпение да се отвори пътят към публично-частните партньорства при концесионирането на ВиК-дружествата. Това каза пред журналисти министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков, който е част от правителствената делегация, водена от премиера Бойко Борисов в Париж.
Законът за това е готов – остават само някои доработвания по поднормативната база, каза Трайков.
Днес той се е срещнал с няколко френски компании. Това е станало в рамките на срещата, организирана от MEDEF, която е най-голямата организация на френските индустриалци. Сред фирмите е имало и такива от енергийния сектор. Някои от тях са проявили интерес към топлофикационния сектор. „Интересът го има – важното е ние да си свършим работата и фирмите да заявят интерес, но вече с конкретни инвестиционни параметри”, каза Трайков.
Корвети и фрегати
По време на срещата между двамата премиери е била повдигната и темата за френските корвети, които страната ни трябваше да купи. По думите на Борисов, Франция проявява разбиране към факта, че няма пари в държавния бюджет за купуването им.
„Много неприятна тема, защото в бюджета не само че не са заложени пари за нови корвети, а и за ремонта на белгийските фрегати ще отидат 150-160 млн. лева”, коментира Борисов.
По темата за корветите Франсоа Фийон е казал: „Ние все пак сме едно европейско семейство, ние разбираме вашите проблеми и ще се съобразим с тях”.
По думите на премиера Борисов, надали е било необходимо да се купуват корвети от Франция, за да се подобрят отношенията между двете държави.
Премиерът съобщи, че за модернизирането на двете белгийски фрегати може да се говори едва след 2012 година. Тогава страната ни остава без авиация, която да покрива ангажиментите на България към НАТО, коментира Бойко Борисов.
Той съобщи, че е възложил на военния министър и ресорния вицепремиер да подготви цялата гама от техника за превъоръжаване на военните.
По повод невъзможността на България да купи двете корвети от Франция, Борисов каза „Това, че е търсена френска подкрепа е ясно. Обещавани са неща в бъдеще време. Полза от това няма. Аз избягвам да казвам, какво би могло да се случи в бъдеще време”.
Двете белгийски фрегати, които България купи, ще бъдат модернизирани през 2011 г. с помощта на Франция, каза пред журналисти министър-председателят Бойко Борисов след среща с президента на Франция Никола Саркози.
„Беше много сериозен, много мъжки и много труден разговор по различни теми. Тези, които бяха най-тежки за нас, са в сферата на отбраната и поетите ангажименти от предишни правителства. Обяснихме, че Франция е стратегически партньор на България, имаме стратегическо споразумение, но поради финансово-икономическата криза и дефицита в бюджета, на този етап договорените корвети няма да можем да ги купим. За моя радост г-н Саркози прояви разбиране, тъй като знае финансовото положение на България. Но що се касае до двете белгийски фрегати, които сме взели модернизирането им ще се опитаме да го направим през 2011 г. заедно с тях”, каза Борисов. Двамата са разговаряли още по теми, които касаят българското въоръжение.
Лисабонският договор
Българският премиер Бойко Борисов заяви, след разговор с френския президент Никола Саркози, че отказа на президента на Чехия Вацлав Клаус да ратифицира Лисабонския договор, не трябва да бъде толериран.
„Това не трябва да бъде допуснато, не трябва да бъде толерирано. Президентът Саркози е на същото мнение”, заяви Борисов. От пресслужбата на френския държавен глава съобщиха, че по време на разговора, Саркози е отбелязал, че целта е Лисабонския договор да влезе в сила до края на годината.
„По тази причина, ние не можем да си представим, че страна-членка ще бъде отговорна за потъпкване на своите задължения”, отбелязаха от Елисейския дворец. Френски представители отбелязаха, че Чехия е изправена пред риск да няма еврокомисар в следващата Европейска комисия.
Подкрепа за отлагане по Шенген
Никола Саркози е поел ангажимента да съдейства за отлагането на договорите по Шенген, които страната ни е сключила с 4 месеца. Ако това стане, страната ни ще се справи по-добре с усвояването на средствата по тях, стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов.
Еврокомисарите
Министър-председателят Бойко Борисов и президентът на Франция Никола Саркози са разговаряли за възможните ресори на новите еврокомисари.
Пред журналисти Борисов каза: „По линия на еврокомисарите знаем нашите възможности и желания. Това, което сме се договорили с президента Саркози, е взаимно да си помогнем това да може да се случи”. Борисов уточни, че ще се водят консултации и с други премиери, за да излязат с единна позиция.
Борисов припомни, че със Саркози са работили заедно 5 години и добави: „Надявам се в скоро време да имаме решение по основните проблеми и както той каза – не експертите, ние трябва да ги решим на политическо ниво, тук, за да може България да върви умерено по европейския си път”.
Двамата са си спомнили последните години в системата на МВР. Борисов е информирал Саркози, че в сферата на сигурността България и Франция има много добра съвместимост по линия на МВР, ДАНС и всички останали институции. Президентът на Франция Никола Саркози е проявил изключително разбиране и в същото време благодарност към България, че като външна граница на ЕС се справяме добре. Това е европейски ангажимент, а не само български, каза Борисов. По думите му в лицето на Саркози България ще има сериозен поддръжник.

***
Премиерът Бойко Борисов се срещна с представители на българската общност във Франция.
Срещата се осъществи в българското посолство в Париж. Там Борисов сподели за проблемите, които среща правителството и за проведените срещи днес. След това разговаря неформално със събралите се българи.
На срещата присъства и водената от премиера делегация.
Информационна агенция „Фокус“