Ползата от лененото масло

По своето съдържание на ненаситени мастни киселини лененото масло се доближава до рибното.
Някои съвременните изследвания показват, че употребата на ленено масло може да намали риска от инсулт с до 37%.

В народната медицина то се използва за лечението на глисти, различни язви и киселини. 
Медицината го определя като полезно срещу заболявания като диабет, атеросклероза, исхемична болест на сърцето и други. 
Ако сте решили да използвате лененото масло, препоръчва се дневната му доза да е 1-2 супени лъжици.

То съдържа витамин F (46%), който не се синтезира в организма, ценни киселини, голямо количество витамини А и Е, калий, магнезий, цинк, протеини, фибри и други биологично активни вещества, необходими за здравословното хранене.
Най-важните компоненти на лененото масло са мастните киселини: Омега -3 (60%), Омега-6 (20%), Омега-9 (10%) и други ненаситени мастни киселини (10%).

Омега -3 киселините присъстват в достатъчно количество единствено в рибеното и в лененото масло. Затова тези масла притежава специфична миризма, която е гаранция за високо качество и чистота (т.е. няма други примеси).

Смята се, че всекидневната употреба на ленено масло способства за профилактиката на сърдечните пристъпи, инсулта, инфаркта, намаляване на артериалното налягане, намаляване на риска от развитие на рак на гърдата и правото черво, понижаване на честотата на диабетична невропатия.

Лененото масло облекчава и протичането на пременструалния синдром и периода на менопаузата при жените, подобрява състоянието на кожата и косата, укрепва нервната система, работата на бъбреците. То способства за повишаването на остротата на зрението и за лечението на астма.

Лененото масло може да се приема в чист вид, но може и да се смесва с мед, плодове или сиропи.(а)

здраве.bg