Разпространение. Средиземноморско растение. У нас се култивира главно като градинско цвете.
Описание. Едногодишно, светлозелено тревисто растение с право или разклонено, високо до 50 см обло стъбло. Коренът е вретеновиден и разклонен. Листата са мъхести, последователни. Долните са едри, лопатовидни, а горните — ланцетовидни и седящи. На върха на стъблото са цветните кошнички с жълто оранжев цвят, разположени поединично.
Периферните цветчета са езичести и женски, а вътрешните са двуполови или мъжки с 5 тичинки. Плодът е хвърчилка. Медоносно растение.
Използуваема част. Цветовете и надземната част на растението, брани през време на цъфтежа, юли—август. Сушат се на сянка или в сушилня до 40°С. Изсушената билка е с жълтооран-жеви цветове и зелена надземна част. Има слаба характерна миризма и нагарчащ вкус. Допустима влажност 13%. Опакова се в бали. Запазва се в сенчесто и проветриво помещение.
Химичен състав. Цветовете съдържат каротиноидите каротин, ликопин, виолаксантин, рубиксантин, неоликопин, ци-троксантин, флавохром, флавоксанатин, хризантемаксантин, етерично масло, смоли, слуз, плодови киселини, малко количество алкалоиди, фитонциди и др. Стръковете съдържат горчивото вещество календен, тритерпените арнидиол и фарадиол, дъбилни вещества и др. В корените е намерен инулин, а в семената — мазнини и алкалоиди.
Лечебно действие и приложение. Подпомага зарастването на раните и прорастването на нова тъкан. Действува противовъзпалително, нервоуспокоително и противомикробно, понижава кръвното налягане и засилва работата на сърцето. Прилага се при различни видове наранявания и рани (травматични), стомашни язви, язви вследствие на разширени вени и склероза на съдовете, при сърдечни заболявания, пиорея, възпаление на венците.
В българската народна медицина невенът се употребява още при кръвно налягане, главоболие, болестни състояния в критичната възраст на жената, жълтеница, болести на далака, недостатъчна и болезнена менструация, за задържане при бременност, при кожна туберкулоза, възпаление на лимфните възли, рак на матката и гърдите, кожен рак и др.