Дишането играе много важна роля в праничното лечение, защото то е средството, чрез което се увеличава запасът от прана в тялото и чрез което тя се разпределя по онези части, които най-много се нуждаят от нея. Каква е закономерността и как да се използва тя?
Във Вселената всичко е в постоянно трептене: от планетите до атома всичко е в движение и вибрация. Природата извършва своята работа чрез непрекъснатото трептене, при което силата и енергията постоянно въздействат върху материята и причиняват различните явления в живота.
Това трептене се различава по ритъма си (честотата) , като всяко отделно творение — от Слънцето до атома, има свой собствен ритъм. Всичко е подчинено на законите на ритмичността. Планетите се въртят около Слънцето по свой ритъм, приливите и отливите на океаните също са ритмични, ритмичен е и пулсът на сърцето ни… Всички форми на материята са подчинени на закона на ритмичността. Именно върху него до голяма степен е изградена теорията на йогите за дишането и праничното лечение. Дишайки ритмично, човек попада в хармония с ритъма на атомите на тялото си и успява да натрупа по-голямо количество прана, защото, макар че се подчинява на собствените си закони, човешкото тяло е подвластно на ритъма на Вселената. Така организмът попада в хармония с волята. От своя страна волята причинява ритмичното движение на дробовете, кръгът се затваря и докато трае тази хармония, тялото с готовност се отзовава на заповедите на ума. В такова състояние не е трудно да се усили притокът на нервна сила в която и да е част от тялото. Така чрез ритмичното дишане всеки е в състояние да приеме и контролира значително количество прана, която след това е на разположение на волята му, а при желание и да я предава на други хора.
Ритмичното дишане е основано на идеята за определен ритъм и това е ритъмът на пулса на сърцето. Той е индивидуален и е ритмична мярка за дишането на личността.
Сложете пръсти върху пулса си и бройте наум ударите на сърцето, докато усвоите този ритъм. След известна практика ще установявате мислено пулса ой винаги когато поискате.
Правилото на йогите за ритмичното дишане е, че бройките на единиците на вдишване и издишване са еднакви, а бройките на задържането на дишането, наречено горна и долна пауза, трябва да са на половината им. Или — вдишване шест пулсови единици, задържане на въздуха в дробовете, горна пауза — три, издишване — шест, пауза след издишването, долна пауза — три единици. Ритъмът може да бъде и 4—2—4—2, 8—4—8—4 и т. н. Желателно е да се започва с по-малко единици, а след два и повече месеца ритмично дишане без напрежение те по избор могат да се увеличат. При праничното лечение ритмичното дишане, съчетано с контролирана мисъл, е най-съществената работа на лечителя. В случая контролираната мисъл има задачата да се състави ясна умствена представа на желаното състояние на здравето, да се видят умствено приливът и протичането на праната през ръцете и пръстите в тялото на болния.