През XVII в. в Китай пребивавал йезуитският мисионер Мартин Мартиниус. Той прекарал там няколко години, изучил езика и като се завърнал, написал подробен труд „История на Китай“. Ето как с думите на древни китайски летописци той описва какво е станало през време на потопа: „…Опората на небето се срутила. Земята била разтърсена из основи. Небето започнало да се накланя към север. Слънцето, Луната и звездите променили пътя на движението си. Целият ред на Вселената се объркал. Слънцето било затъмнено, а планетите променили своите пътища.“
За променяне вида на небето съобщил и „един от най-мъдрите римляни“, познавач на древността – историкът М. Теренций Барон, който е ползувал някакъв древен източник. Той писал: „Звездата Венера променила своя цвят, размери, форма, вид и курс, което не било се случвало никога нито преди, нито след това. И в Юдея съществувала подобна версия. Там се смятало, че потопът „е станал, защото господ-бог променил местата на две звезди в съзвездието“.
С други думи, редица съобщения свързват катастрофата с явления от космически характер. Ако приемем това, ще намерят обяснение и многобройните сведения за период на мрак и студ, които настъпили след катастрофата.
Обитателите на тихоокеанските острови обозначават този период на различните си диалекти като „най-дълбока тъмнина“, „непроницаем мрак“, „безброй нощи“.
И в „Талмуда“ четем, че след катастрофата (загубата на благословената прародина на човека, изгонването от рая) Слънцето се скрило.
„Смразило се от страх сърцето на Адам.
-Горко ми!- простенал той. -Заради моя грях угасна светилото на деня и светът отново се превърна в хаос,“ Герстенкорн, привърженикът на теорията за пленяването на Луната, за когото говорихме вече, смята, че в момента, когато Луната максимално се приближила до Земята, голямо количество лунен прах се е разпръснал в пространството между тях, като постепенно се слягал върху Земята и нейния спътник. За наблюдателя от Земята през това време небето потъмняло и Слънцето помръкнало.
Подобен ефект е могъл да бъде предизвикан и от голямо изобилие на прах от вулканичен произход.
Наситеността на горните атмосферни слоеве с частици прах може да причини и друго явление, за което само се споменава в свещените текстове и предания на най-различни народи. Става дума за рязкото застудяване, настъпил-о след катаклизма.
„Попол-Вух“ съобщава, че след катастрофата „настанал много голям студ, Слънцето не се виждало“. Древните митове на Мексико и на Венецуела разказват, че скоро след катастрофата настъпил страшен студ и морето се покрило с лед. А племената, които живеят в тропическите гори на Амазонка, и досега пазят спомени за ужасната и дълга зима, настъпила след потопа, когато хората замръзвали и умирали от студ.
Книгата „Зенд-Авеста“ също известява за царя на тъмнината, който изпратил студ и мраз на благословената родина на древните арийци. „Зенд-Авеста“ разказва, че арийците били предупредени за настъпването на студовете: „На земята ще налетят унищожителни зими, те ще донесат люти студове… те ще донесат сняг, дълбок 14 пръста…“
Известният изследовател на атмосферата В. Дж. Хъмфри в монографията си „Физика на въздуха“, засягайки въпроса за замърсяването на атмосферата, специално изтъква, че вулканичният прах може да окаже огромен ефект върху топлообмена на Земята. Частици прах с определен размер са в състояние да отразяват 30 пъти по-интензивно слънчевата светлина, отколкото да задържат топлинното излъчване на Земята. В резултат Земята 30 пъти по-интензивно ще губи топлина, отколкото ще получава. При това, за да се намали с 20% интензивността на слънчевата топлина, достатъчно е атмосферата да се насити само с 1/174 куб.км прах.
Тези изчисления могат да бъдат потвърдени от съвсем пресен пример. Изригването на един от вулканите на Аляска, който изхвърлил във въздуха известно количество вулканична прах, причинил забележимо понижение на температурата по цялата Земя в продължение на няколко години. Колко ли големи ще да са били последиците от масовата вулканична дейност по времето на катастрофата! Почти всички извори, съобщаващи за катастрофата, разказват за събудили се вулкани, за планини, изхвърлящи в небето огън и пепел. Ясно е, че изхвърлянето на огромно количество вулканична пепел и прах в атмосферата неизбежно ще е предизвикало рязко понижение на околната температура, за което съобщават достигналите до нас възпоминания.
Но може би това не е единствената причина да настъпи епоха на студ и мрак.
Друга причина, която би могла да доведе до същите резултати, е промяната на полюсите на Земята или на ъгъла на нейния наклон спрямо орбитата. Залежите от каменни въглища в Антарктида, на Шпицберген и зад Северния полярен кръг свидетелствуват, че някога полюсите са се намирали далеч от тези райони.
И други находки говорят за това. Третата полярна експедиция в района на Южния полюс открила овъглени остатъци от дървета, отпечатъци на листа от буйна растителност, съществувала там преди 200-250 милиона години.
Както предполагат някои изследователи, Северният полюс преди 60 милиона години се е намирал в южната част на Тихия океан. Сега той бавно се мести в посока на Канада. Но това изместване ще стане по-забележимо и ще предизвика промяна на климата едва след няколко милиона години.
Подобни премествания стават и с магнитните полюси. Известно е, че преди 700 хиляди години „земният магнит“ внезапно е променил своята полярност: северът се е превърнал в юг. При това, както отбелязва А.Власов, доктор на физико-математическите науки, менейки местата си, магнитните полюси се преместват по различни пътища: понякога през Япония, друг път през Камчатка. Последният път, преди да заеме сегашното си място, Северният магнитен полюс е изминал дълъг път по огромна дъга – през Тихия и Ледовития океан.
Трябва да се отбележи, че редица изследователи говорят също за внезапна промяна на магнитните полюси.
Не е стабилно и също тъй е подложено на колебания и положението на земната ос.
Наклонът на земната ос се мени в продължение на период от 40 000 години. Освен това земната ос се променя ритмично на 21 000 години. Измененията на наклона на земната ос променят и ъгъла на падането на слънчевите лъчи, а следователно значително се променя и климатът в отделните части на земното кълбо. На не по-малки изменения е изложена и земната орбита. Геолозите са дошли до извода, че всеки 92 000 години Земята променя формата на движението си около Слънцето, тя ту се приближава, ту се отдалечава от него.
Така че положението на нашата планета в пространството никак не е стабилно с всичките климатични и други последици, произтичащи от този факт за нейните обитатели. Но във всички тези случаи става дума преди всичко за бавни изменения, а се говори за промени с катастрофален характер. Какво би могло да предизвика такова внезапно преместване на полюсите? Според изчисленията на съветския учен Г.Д.Хизаншвили оста на въртене на Земята винаги трябва да съвпада с оста на максималния момент на инерцията. Всяко разместване на маси на земната повърхност променя оста на максималната инерция. Съответно на този ъгъл трябва да се отклони и оста на въртенето, т.е. да стане разместване на полюсите на Земята. Това може да се случи в резултат на големи геологичски раздвижвания.
Така образуването на осемхилядиметровия Хималайски масив, измествайки с няколко градуса земната ос, е предизвикало преместване на полюсите. В резултат на това, отбелязва един от изследователите, огромни пространства, покрити с буйна растителност и населени с много животни, са се превърнали в ледена пустиня.
При друг случай, и именно за него става дума сега, за такова разместване на маси по повърхността на Земята е могла да бъде причина и гигантска приливна вълна. Вследствие на това би трябвало да стане изместване на оста на въртенето на Земята и изместване на полюсите.
Следователно преди катастрофата полюсите трябва да са минавали някъде в други точки. Не там, където сега се виждат на глобуса белите им калпаци. Но къде? Американският геофизик А.О’Кели в резултат на изследвания е дошъл до извода, че през периода на последното заледяване Северният полюс се е намирал там, където сега минава 6 северна ширина, т.е. 30 по на юг, отколкото сега. Но ето кое е важното: краят на заледяването съвпада с предполагаемото време на катастрофата!
В такъв случай ще намерят убедително обяснение цяла редица факти, за които се е смятало, че не се поддават на обяснение. В „Зекд-Авеста“, която разказва за прародината на древните арийци, се твърди например, че там, където те живеели, „Слънцето, Луната и звездите изгрявали над тях само един път в годината, и годината изглеждала като един ден и една нощ“. Знае се, че полярна нощ и полярен ден може да има само близо до полюса. За това разказва и „Ригведа“, книгата със свещените химни, която арийците донесли със себе си в Индия. Там се говори за Голямата мечка, която светела точно над главата, за звезди, които се движат по небето V в кръг, за Слънце, което изгрява само веднъж в годината, и т.н.
Много обреди на свещени ритуали, които хилядолетия не са се променяли, създават възможност днес да се пресъздаде картината на онова време, когато са възникнали. Едни от тези неизменни по своята същност ритуални моменти били някои определения, отнасящи се до конструкцията на часовете в древния Египет. Кой знае защо техните създатели упорито са изхождали от съотношението на най-дългия и най-краткия ден, като 14 към 12. Обаче това съотношение не е отговаряло на нито една точка в египетската държава дори и през периода на най-голямото разширение на нейната територия. Това съотношение е в сила само до 15 южна ширина, линия, разположена на 100 километра южно от най-южната граница на Египет.
Какво обяснение може да има това обстоятелство? -Едно от двете: или че родината на тези часове не е бил Египет, а някаква друга цивилизация, която се е намирала по-близо до екватора (и за която ние не се знае абсолютно нищо); или че часовете са били конструирани по време, когато в Египет е имало друг режим за времето, т.е. екваторът се е намирал значително по-близко до него, отколкото е сега. А това е възможно в случай, че полюсите не са заемали положението, което заемат сега.
Но ако предположим, че в резултат на катастрофата полюсите са се преместили, логично е да очакваме, че промените са засегнали и други характеристики на нашата планета, толкова повече, че за това не е нужно кой знае колко много.
През февруари 1960 г. директорът на Парижката обсерватория А.Данжон съобщил на удивените членове на Академията на науките, че след едно наблюдавано избухване на Слънцето Земята внезапно забавила въртенето си с цели 0,85 милисекунди в денонощие. След това, сякаш опитвайки се да навакса пропуснатото, тя изведнъж ускорила движението си, съкращавайки на всеки 24 часа продължителността на денонощието с 3,7 микросекунди! Но щом нашата планета с такава чувствителност реагира на онова, което става на 150 милиарда километра от нея, можем да си представим колко големи по мащаб са били измененията, предизвикани от космическата катастрофа.
Известно указание за това ни дава странният календар, намерен в Андите сред развалините на древния град Тиахуанаку. Вариантът, предложен от Х. Белами за де-шифрирането му, изглежда доста убедителен. Наистина буди учудване фактът, че според този календар годината има 290 дни.
Много религии и древни философски учения твърдят, че световната катастрофа, за която се говори, не е била първата на нашата Земя. Ако това е тъй, може да се обясни и друг един факт. У майте освен обикновения календар, внимателно проверен и оказал се дори по-точен от този, който ползуваме ние, съществува още един т.нар. „свещен календар“, за чийто произход досега нищо не се знае. Годината на свещения календар се състояла от 260 дни. Не означава ли това, че някога такъв е бил периодът, през който Земята е затваряла кръга около Слънцето?