България разчита предимно на морския туризъм – 70%, а там вследствие от голямото презастрояване и силното нарастване на капацитета на легловата база през последните години, пада заетостта, пада средният приход, пада и качеството в много случаи. Това каза в интервю за Агенция “Фокус” доц. д-р Марин Нешков, председател на Туристическа камара-Варна. „Едно от основните направления в бъдещото развитие е да преструктурираме нашия туризъм. Имаме изключителни възможности в тази област – културния туризъм, СПА-туризма, шопинг туризма, хазартния туризъм, деловия (или конгресния) туризъм, селския туризъм, религиозния туризъм и много други”, заяви доц. Нешков.
Като проблеми на туризма той отбеляза презастрояването, слабия контрол, инфраструктурата, моноструктурния характер на туризма. „Туризмът е доста гъвкав сектор, който се адаптира към тези условия, стига да получи малко държавна помощ, защото туризмът е зависима индустрия и не може да се развива без помощта на държавата. Той е обвързан с икономическо равнище, транспорт, селско стопанство, инфраструктура и др. Няма как държавата да стои и да гледа как туризмът дава дивиденти”, смята доц. Нешков.
Той коментира, че не може да нарасне броят на туристите три пъти за пет години, а броят на кадрите – не. „Другият проблем са кадрите. Кадрите ни изтичат към конкурентни трудови пазари в Западна Европа и Америка. Тук фирмената кадрова политика в много отношения е зле – дават се милиони за изграждането на хотели и база, а много малко пари се харчат за фирмено обучение. Образователните институции имат за задача да подготвят широко профилни специалисти. Оттам нататък има хиляда професии и длъжности в сферата на туризма”, добави доц. Марин Нешков./агенция Фокус/