Разпространение. Белият равнец се среща край пътищата, в нивите, горите и поляните до 1500 м н. в., навсякъде из България.
Описание. Многогодишно тревисто растение с право, окосмено стъбло, високо до 70 см, и пълзящи коренови издънки. Листата са последователни, двойно- и тройноперести, ланцетовидни. Цветовете са бели, събрани в кошнички, а те — в щитовидни съцветия на върха на стъблото. Периферните цветчета в кошничките са женски, бели, езичести, с 3— 5 зъбчета, а вътрешните — двуполови. бледожълтеникави, тръбести, с 5 тичинки. Плодът е продълговат, без хвърчилка. Цялото растение издава характерна приятна миризма и е покрито с власинки.
Използуваема част. Цветовете и стръковете на растението. Цветовете се берат през време на цъфтежа, през юни—август, като се режат късо, без стъблената част, и се сушат на сянка. или в сушилня до 40°С. Изсушената билка е с бял или слабо жълтеникав цвят, с приятна миризма и горчив вкус. Допустима влажност 12%. Опакова се в торби или бали. Стръковете се берат също през време на цъфтежа, юни—август, като се отрязват с нож или ножица на 20 см от върха. Сушат се по същия начин. Изсушената билка е със зелени листа, с ароматична миризма и нагарчащ вкус. Допустима влажност 13%. Опакова се в бали. Запазва се в сухи и проветриви помещения. Изнасяна билка.
Химичен състав. Листата и цветовете съдържат етерично масло (което се състои от проазулен, а-пинен, р-пинен, 1-борнеол, туйон, цинеол, кариофилен и др.), горчиви вещества (ахилеин, ахилетин), естери на изовалериановата и мравчената киселина, витамин К и др.
Лечебно действие и приложение. Притежава свойството да възбужда апетита и да засилва стомашната секреция. Засилва още съсирваемостта на кръвта, с което действува кръвоспиращо. Прилага се при кръвоизливи, хемороиди, стомашни и чревни заболявания с намалено сокоотделяне, понижен апетит. Усилва съкращенията на маточната мускулатура.
В българската народна медицина белият равнец се прилага още при жълтеница, кръвотечение от носа, маточни кръвотечения, малария, болести на черния дроб, неволно напикаване, главоболие, виене на свят, недостатъчна менструация, бяло течение, възпаление на бъбреците и пикочния мехур, детски глисти, сърцебиене и др. Бял равнец, счукан и накиснат в маслиново масло 1:10, се прилага при рани и изгаряния; отвара от него се използува за промивки при възпалени очи, за жабурене при кръвотечение от венците, във вид на лапи при рани и отоци. Добавя се в храната на добитъка при кръвопикане и запек.
Начин на употреба. 2 супени лъжици от белия равнец се заливат с 500 г вряла вода да киснат 1 час. Пие се по една винена чаша преди ядене 4 пъти дневно.
В нашата народна медицина се употребява и жълтият равнеп (Achillea clypeolata Sm.). Цветът има същото устройство, само че е жълто обагрен. Употребява се при същите болести.