Босилек— Ocimum basilicum L. Сем. Устноцветни — Labiatae

Разпространение. Босилекът се култивира в цялата страна, главно в южните части на България. Отечеството на босилека е тропическа Азия.

Описание. Едногодишно тревисто растение с къс корен и голо четириръбесто, разклонено стъбло, достигащо на височина до 60 см. Листата са срещуположни, с дълги дръжки, яйцевидни, заострени, целокрайни, рядко назъбени. Цветовете са бели, по-рядко розови или виолетови, с петлистно венче и 4 тичинки; разпо­ложени са в пазвите на листата по върховете на стъблото. Плодът е сух и след узряването се разпада на 4 кафявочерни орехчета. Ця­лото растение има приятна характерна миризма. Медоносно ра­стение.

Използуваема част. Надземната част на растението, която се бере през време на цъфтежа, юли—август. Растението се реже до 20 см от върха, като се оставя известна част, от която по-карват нови стъбла. То дава няколко реколти годишно. Изрязаните части се сушат на сянка или в сушилня до 35°С. Изсушената билка има яснозелен цвят, характерна приятна миризма и слабо парлив вкус. Допустима влажност 12%. Опакова се в бали или торби. За­пазва се в сухи и проветриви помещения. Изнасяна билка.

Химичен състав. Етерично масло (състои се от евгенол, метилхавикол, линалоол, цинеол, пинен, оцимен и др.), горчиво вещество, следи от сапонини, танини и др.

Лечебно действие и приложение. Действува про-тивоспастично, оттук и болкоуспокояващо, противовъзпалително, потогонно и леко възбуждащо.