В стари времена в град Пак Патан живеел известен суфи светец на име Фаридудин Шакар Гундж, който бил наричан нежно Баба (татко) Фарид не само от собствения си син, но и от всички хора наоколо. Славата му се разнасяла и при него идвали ученици от близо и далеч. Неговият любим ученик, младият Низамудин например бил дошъл чак от Газни, за да бъде с него. Макар някои от последователите му да били богати и влиятелни хора, които му поднасяли скъпи дарове, Баба Фарид ги раздавал на бедните от Пак Патан и предпочитал да живее в бедност.
Баба Фарид бил много добродушен и затова понякога поемал върху себе си болестите на своите ученици и на други хора, за да не страдат те много. Неговото семейство и учениците му го молели да не прави това, защото го обичали и не искали той да страда. Но Баба Фарид им обяснявал, че ако някой изпитва силна болка и го помоли за помощ, той се чувства длъжен да направи всичко, което е по силите му, защото можел да понася много болка, без това да му се отразява. Така синът му и учениците му го виждали болен непрекъснато.
Веднъж той легнал много тежко болен. След като минало известно време, а Баба Фарид все не оздравявал, всички наоколо много се загрижили за него. Синът му и Низамудин го помолили да се лекува. Светецът обаче казал, че това не е от онези чужди болести, които той поема върху себе си.
– Затова не мога лесно да се справя с нея – заключил той. – Страхувам се, че нещо друго я причинява.
Той ги помолил да се молят за неговото изцеление, а на сина си заръчал да запомни всеки особен сън, който сънува през нощта.
На следващата сутрин Баба Фарид изглеждал дори по-отпаднал и чувствал пронизваща болка в сърцето си. Всички мислели, че умира. Синът му разказал, че в съня си е видял някакъв човек да заравя нещо малко в един гроб и да хвърля пръст отгоре. Баба Фарид го помолил да му опише човека, когото е сънувал. По описанието той разбрал, че това е синът на починалия преди няколко години зъл магьосник от Пак Патан.
Този магьосник някога всявал ужас сред местните жители, заплашвайки ги със страшни проклятия, ако не му носят пари и всичко, каквото пожелае. За нещастие на своите жертви този човек бил могъщ магьосник и от време на време изпълнявал своите заплахи. Той отровил много хора, без някой да може да го спре. Накрая жителите помолили Баба Фарид да спаси града им от това зло. Светецът използвал силата на молитвата, за да разруши магията.
Лишен от своята зла мощ, магьосникът скоро станал жертва на яда и омразата на многото хора, на които бил навредил преди. Не след дълго той умрял.
Баба Фарид въздъхнал.
– Мислех си, че с неговата магия е свършено – казал той, – но злодеят, изглежда, е научил на нея сина си преди да умре.
Той казал на семейството и на учениците си, че болестта му е причинена от магия.
– Само молитвата може да премери сили с това зло, – обяснил той, – тъй като тя е по силна и по-голяма по мощ от всичко друго.
Хората започнали да се молят за Баба Фарид, а той повикал Низамудин до леглото си.
– Имам за теб една опасна задача! – казал му той. – Човекът, който прави тази злина, трябва да бъде спрян, защото може да я направи на още някого. Моля те, отиди и го хвани, докато върши своето злодеяние, за да няма съмнение, че точно той е виновен за всичко!
През нощта Низамудин отишъл на гробищата, където се знаело, че е погребан магьосникът. В далечината виели чакали и се чували гласовете на бухалите. Нощният въздух бил мразовит, но Низамудин не помръдвал от скривалището си под едно дърво. Час по час той гледал и чакал като повтарял молитвата, на която го научил наставникът му.
Най-накрая, малко преди зазоряване, Низамудин видял как някакъв мъж пропълзява в гробищата и се насочва към гроба на магьосника. Низамудин го наблюдавал как разравя малко от горния слой на меката пръст. После онзи изровил малка, подобна на кукла, фигурка от тесто. Тя била грубо оформена като човек и по парцалените дрешки, прикрепени по нея, Низамудин разбрал, че куклата трябва да представя неговия суфи учител. Той се приближил на пръсти зад гърба на човека и го чул да мърмори проклятия към Баба Фарид. В куклата били забучени няколко игли. Човекът държал още една дълга игла и точно се готвел да прониже куклата с нея, когато Низамудин сграбчил ръката му. За миг двамата младежи влезли в схватка, но накрая Низамудин надвил сина на магьосника.
– Ти, зли човече! – извикал той. – Моят учител никога не ти е правил нищо лошо, а ти, въпреки това, се опитваш да го убиеш със своята магия!
– Твоят учител беше враг на баща ми! – отвърнал човекът. – Преди да умре, баща ми заръча да отмъстя на Баба Фарид.
– Е, аз не съм твоят съдник – казал Низамудин. – Ще те заведа при управника и там ще бъдеш съден.
След това с думите:
– Господ е велик! – Низамудин хвърлил тестената кукла в реката.
Вече било сутрин и той довлякъл несполучилия убиец при управника на Пак Патан. Както повечето хора в града, и той силно се възхищавал от Баба Фарид.
– За теб може да има само едно наказание – то е дълга и мъчителна смърт, като тази, която си готвел за своята жертва.
– О, не! – извикал младежът, силно пребледнял. – Баба Фарид, моля те, пощади ме! – замолил се той.
В този момент, за удивление на управника, затворника и всички присъстващи, влязъл Баба Фарид. Едва предишния ден той бил на смъртно легло, а сега бил напълно възстановен и изглеждал здрав и бодър. Синът на магьосника паднал в краката му и заплакал.
– Този младеж просто е слушал баща си – казал Баба Фарид, защитавайки го пред съда. – Той е вършил зло, защото не е бил научен на нищо по-добро. Но аз вече му простих и се моля в бъдеще той да стане добър човек. Всяка нощ през изминалия месец, той ме е проклинал постоянно и, докато е правил това, безброй пъти е повтарял името ми. Той си е мислел за мен не по-малко от всеки от моите ученици, затова сега аз се чувствам отговорен за неговото израстване без баща. За мен ще бъде радост да го върна към Бога. Човек, който умее да мрази с такава сила, може също така да обича силно, ако омразата бъде прогонена от него.
Управникът отстъпил пред желанието на светеца на Пак Патан. Синът на магьосника, засрамен от своите злодеяния, последвал Баба Фарид и Низамудин в скромния дом на учителя. От този ден нататък той станал изключително верен ученик на суфи.
Някои поучения на Баба Фарид
Ти не си построил сал, когато е трябвало да го направиш. Затова сега, когато морето е препълнено и прелива, ти не можеш да го прекосиш.
* * *
О, приятели мои, когато Господ повика душата ми, тя ще си отиде и това тяло ще стане купчина пепел.
* * *
Така, както майчиното мляко не се връща в гръдта на майката, след като е нахранила своето дете, и душата, напуснала тялото, не се връща отново в него.
* * *
Центърът е в мен и чудото му е навсякъде около мен.
* * *
Човече, това, което си, е скрито за теб;
Не знаеш ли, че утрото, денят и вечерта са целите в теб?