Държанвите финанси са дейност по управлението на парите, която обхваща приблизително половината от паричните потоци в икономиката.
Като основни сфери на държавната икономика се обособяват:
– държавни приходи и методи за събиране на държавни приходи;
– държавни разходи и управление на държавните разходи;
– управление и балансиране на държавния бюджет;
– държавно производство на стоки и услуги.
Могат да се формулират следните генерални изводи:
- Основа на движението на парите по финансов път е производството.
- Съществуването на небалансирани бюджети е основна причина за възникване на явлението търсене и предлагане на пари (капитали) и за осъществяване на краткосрочени и дългосрочени пласменти.
- В своята основа сделките с пари са изражение на желанието на икономическите агенти да инвестират и да увеличават своите доходи.
- Обликът на всяка финансова система се предопределя от мащабите на държавната финансова политика и от моща на банките и банковото въздействие.
- Финансите са наука за управлението на парите и тяхното превръщане във финансови, реални и различни от парите ликвидни активи. Финансите са основна технология за формиране и структуриране на богатството в съответствие с намеренията на неговите притежатели да го съхраняват и увеличават.
- Финансите възникват като понятие и се утвърждават като наука главно във връзка с паричните сделки на държавата. По тази причина изучаването на финансите в съвременните й измерения задължително трябва да започне с държавната икономика и държавните финанси.