Все повече децата стават жертви на педофили, които ги откриват и ги „ловуват“ в интернет пространството чрез сайтове за запознанство. Това заяви началникът на сектор „Компютърни престъпления“ в ГДБОП Явор Колев след като участва в „Открит урок по безопасен интернет“ на ученици от Професионалната гимназия по аудио, видео и телекомуникации „Александър Попов“, предаде репортер на БГНЕС.
Основно педофилите стигат до своите жертви чрез сайтовете за запознанства и тъй като повечето деца на възраст между 10 и 13 години публикуват свои предизвикателни снимки или използват предизвикателни имена по-възрастните хора могат да ги открият лесно чрез търсачката на сайта. За сайтовете за запознанства у нас трябва да бъдат въведени правила, каквито има в европейските страни и в САЩ, обясни Колев. Трябва да се изискват категорични доказателства, че те се посещават от пълнолетни лица. Трябва да има контрол върху съдържанието, което се публикува, като не трябва да има снимки, граничещи с порнография, каза още Колев. Не трябва и да има възможност възрастните да водят разговори с деца. На този етап, обаче, няма законово изискване администраторите да са задължени да водят подобен контрол. Според Явор Колев хората, които администрират съдържанието на интернет страниците доброволно да извършват такъв контрол и регулация, за да се опазвани живота и здравето на децата. На 2 февруари Центърът за безопасен интернет, сектор „Компютърни престъпления“ са провели среща със собствениците на някои от големите сайтове за запознанства у нас. Сформирана е работна група ,която да подготви по-засилени мерки за сигурност в сайтовете. Профилите на непълнолетните лица трябва да бъдат невидими за всички, които използват търсачките на интернет страниците, а потребителите не трябва да си сменят възрастта повече от 2 пъти, обясни Георги Апостолов от Центъра за безопасен интернет. Той изтъкна ,че всеки може да стане жертва на престъпление в интернет и никой не е застрахован. С 40% се увеличава риска децата да попаднат на педофил в мрежата, ако те са регистрирани с предизвикателен псевдоним. „Децата трябва да знаят ,че трябва да бъдат внимателни и по- никакъв начин да не дават личните си данни, къде учат, къде живеят, телефон. Когато се наложи да се отидат на първа среща с някой, с когото са се запознали по интернет трябва да бъдат придружени от възрастен“, каза още Колев. Той обясни за случай, при който момиче е било насилено, след като е отишло на среща, уредена по интернет. Той посъветва гиназистите да подават незабавно сигнал, когато станат обект на опит за насилие чрез интернет. Той им обясни, че ако направят това няма да са длъжни да свидетестват в съда, а вместо тях показания ще даде специалистът от „Горещата линия“, на когото са подали сигнала.
В сектор „Компютърни престъпления“ се получават по 7-8 сигнала месечно от родители на деца, които са станали обект на нездравословен интерес от страна на възрастни. /БГНЕС