Централистичен контрол

Централистичен е контролът, който се упражнява вътре в дадено ведомство, вътре в дадена администрация, било то министерство, агенция и пр. Под ведомство се разбира сборът от еднородни или сродни специализирани служби, включени в една централизирана система, начела на която стои държавен орган със специална компетентност. Правното основание за упражняване на този контрол не лежи в закони, а в самата структура на администрацията, която е оформена из. принципа на административно-йерархическа подчиненост. Следователно правното основание лежи в ръ^^пното положение на органа, което той има спрямо починените лица. Този контрол е най-ефективен, като неговите предимства се изразяват в следното:

  • обхваща цялата дейност на подконтролните лица -юридически и материално-техническа;
  • както за законосъобразност, така и за правилност на действията на подконтролните лица – проекго-заповеди, чийто текст може да бъде променен;
  • проявява се в трите форми – предварителен, текущ и последващ контрол;
  • разполага с най-широки мерки на въздействие спрямо актовете и лицата
  • по отоншение на подконтролните лица може да се направи предложение за търсене на дисциплинарна отговорност /само предложение, а притежателят на пълния обем на дисциплинарната отговорност може да наложи дисциплинарно наказание/; спрямо актовете – акта може да бъде отменен изцяло или отчасти, изменен, потвърден или издаден ако първоначално е отказано;

Вътрешноведомственият административен контрол е упражнява служебно, по почин на контролния орган, било по повод на сезиране с: протест на прокурора, жалба на заинтересован правен субект, сигнал или предложение на трети, незаинтересовани правни субекти.

За установяване на факти и обстоятелства при упражняване на контролната дейност съответният компетентен административен орган може да използва всички начини и средства, които не са забранени от закона, освен ако специален нормативен акт предписва доказването на някои факти или обстоятелства да стане по определен начин.