Формирането на капитала представлява първия начин на финансиране на фирмата.
Формирането на капитала в “ анонимните дружества “ – дружества, в които държавата притежава преобладаваща част от капитала. Формирането на капитала става по два начина:
– формиране на капитала разчитащо на спестяванията на икономическите агенти – подчинява се на различни изисквания: изискване за минимум обем на капитала; съставяне на проектостатут на дружеството; публикуването в официален бюлетин; представяне на пакет от информация на борсовите органи; депозиране на фондове;
– формиране на капитала, което не разчита на спестяванията на икономическите агенти – капитала се формира от вноски на учредителите или основателите. Изискванията при формирането на капитала са: изискване за минимален обем на капитала; съставянето на проект за статут; записването на статута на всеки участник в подписката; съставянето на декларация за съгласуването на интересите.
Технология на формирането – формирането на капитала започва с подписка, която е публичен апел към спестяването и представлява ангажимент, от който не можеш да се откажеш. Големите фирми, които се обръщат към спестители чрез публичен апел имат нужда от финансови посредници. Продажбата на емисиите на акции под номинала са забранени. Най-малко 1/4 от величината на акциите да се плаща в пари. Акционерите се задължават да внесат част от номиналната стойност на акциите в пари по време на създаване на дружеството.
В анонимните дружества акциите могат да се класифицират на:
– според формата и начина на прехвърляне – поименни и привелигировани
– според природата на вноските – пазарни акции и акции за участие
– според правото на собственост върху печалба – обикновени и привилегировани
Формирането на капитала в колективните дружества – капиталът е разделен на определен брой дялове, те се представят на акционера в замяна на неговите вноски в пари, но за разлика от акциите те са ЦК , които не подлежат на продажба и могат да се преотстъпват само със съгласието на всички акционери.
Всеки член на колективното дружество независимо от делът му в капитала е персонално , неограничено и солидарно отговорен за своите персонални имущества и за всички дружествени дялове.
Обикновено командитно дружество – капитала се разделя на дружествени части , като величината му се записва в две различни статии на баланса :1/ статия “ капитал “ – записва се частта платена от поименните акционери нар. „командити “ , които са персонално , солидарно и неограничено отговорни ; 2/ статия “ командит “ , където се регистрират вноските на акционерите нар. “ командитори “ , които са отговорни до сумите на техните вноски.
Акционерно командитно дружество – то съдържа някои от характеристиките на обикновеното командитно дружество. Разликата е , че акционерите не са избрани персонално и техните права в дружеството не са представени от дружествени дялове , а от подлежащи на продажба акции.
Формиране на капитала в холдинговите дружества – това е съвременна форма на сдружение , което притежава контролния пакет от акции на други фирми с цел управление и контрол на тяхната дейност. Холдинговата компания е корпорация , която притежава контрола на гласовете на много други корпорации. Холдингът не разполага с технически средства на производство. Той е компания , която чрез системата за участия от финансовия контрол върху множеството фирми оставящи формално независими. Холдингът е изражение на намаляването на частта на капитала необходим за ефективно контролиране на голям брой дружества. Холдинговата форма е по опростен и по евтин начин за придобиване на контрол на друга компания , като оригиналната компания запазва своето име и престиж.