Финансов синтез на баланса. В баланса групите на актива може да се синтезират в две:
– съвкупност на “фиксираните активи”;
– съвкупност на “оборотните активи”.
В пасива на баланса се обособяват следните съвкупности:
– съвкупност на краткосрочните дългове (текущ пасив);
– съвкупност на средносрочните и дългосрочните дългове (дългосрочна или средносрачна изискуемост);
– съвкупност на собствените капитали или собствените фондове съставени от: акционерен (основен) капитал, фонд “Резерви”, неразпределена печалба, провизии за загуби и разходи.
Собствените капитали, дългосрочните и средносрочните заеми на банката, образуват т.н. постоянен капитал или това са финансовите капитали на банката. По принцип постоянните капитали са фондовете (ресурсите), използвани за дълъг период.
Краткосрочните дългове носят названието текущ капитал, те се наричат още парични капитали на банката.
Оборотни капитали на банката – оборотните капитали (фондове) са елемент на пасива на баланса. Те имат за цел да се осигури нормалното осъществяване на всички плащания на банката, когато обръщаемостта на някои от елементите на оборотния актив е забавена или под очакванията.
Характерно е заделянето на част от постоянните (финансови) капитали за формирането на т.н. “поле на сигурност”, което всъщност представлява чистите оборотни капитали (ЧОК).
ЧОК са съставени от частта на постоянните капитали, която не се използва за финансиране на недвижимити активи. При това положение ЧОК се изчисляват като разлика м/у:
– оборотните активи и краткосрочните дългове;
– финансовите капитали и фиксираните активи.