Устройствен правилник на министерство на финансите

finansiПредлаганият нов Устройствен правилник на Министерството на финансите (МФ) оптимизира администрацията и намалява числеността на служителите с 11 на сто. В началото на 2010 г. предстои допълнително съкращаване на щатни бройки, с което оптимизацията ще достигне 14,5 на сто.

В документа е разписано и преминаване на функции от администрацията на Министерския съвет (МС) и Агенцията за икономически анализи и прогнози (АИАП) към МФ. Това ще доведе до отпускане на 24 щатни бройки за министерството, което се компенсира чрез съответно намаляване на числеността на служителите в администрацията на МС и АИАП. С влизането в сила на Устройствения правилник численият състав на Министерството на финансите става 650 щатни бройки, като от януари 2010 г. се предвижда редуциране до 626 щатни бройки.

Новият Устройствен правилник на МФ регламентира намаляване броя на заместник-министрите на финансите от шестима на двама. От 17 на 10 щатни бройки се намалява и общата численост на политическия кабинет, който се състои от заместник- министрите, началника на кабинета, парламентарния секретар, експерти и технически сътрудници. Закрива се длъжността „държавен съкровищник“, съкращават се длъжности в Инспектората и в дирекциите: „Бюджет“, „Държавни разходи“, „Финанси на общините“, „Данъчна политика“, „Национален фонд“ и „Оперативна програма „Административен капацитет“.

Намаляването на числеността на служителите е пряко свързано със структурните промени в МФ. Дирекциите „Връзки с обществеността и протокол“ и „Административно обслужване“ се сливат в общата – „Връзки с обществеността, протокол и административно обслужване“ с намалена численост.

Дирекция „Инвестиции, търгове и финансов контрол“ се закрива, като функции и служители преминават в дирекция „Финанси и управление на собствеността“.

Закрива се дирекция „Управление на средствата от Европейския съюз“ (УСЕС). Функциите й по Националната стратегическата референтна рамка, координацията на изпълнението на програмите и проектите със средства от Европейския съюз и мониторинга на оценката, заедно със служителите, които ги осъществяват, преминават в администрацията на Министерския съвет. Дирекция „Финанси на реалния сектор“ поема от УСЕС функции по координацията на разработването на законопроекти, проекти на подзаконови нормативни актове, методологии, указания, насоки в областта на публично-частното партньорство (ПЧП) и разработване на нови форми на ПЧП.

Дирекция „Външни финанси“ се преобразува в дирекция „Външни финанси и международно сътрудничество“, като наред със съкращаване на една щатна бройка към нея преминава дейността по координация на взаимоотношенията с международните финансови институции, обезпечена със съответни служители от МС.

Дирекция „Европейски въпроси“ се преобразува в дирекция „Европейски въпроси и политика“, като наред със съкращаване на една щатна бройка към нея преминават дейността и служители на дирекция „Икономически политики на Европейския съюз и международно сътрудничество“ на АИАП, както и служители по координация на взаимоотношенията с международните финансови институции от администрацията на Министерския съвет.

В проекта на постановление се регламентира създаването на две нови дирекции – „Оперативна програма „Техническа помощ“ (ОПТП) и „Икономическо планиране и анализи“ (ИПА). Дирекция ОПТП поема функциите на Управляващ орган на оперативната програма, които до момента са изпълнявани от отдел със същото наименование и със същата численост на персонала в дирекция „Управление на средствата от Европейския съюз“. Дирекция ИПА ще осъществява функциите, свързани с осигуряване на подкрепа за планирането на икономическите и публичните политики и инвестиции в изпълнение на принципите за ефективност, отчетност и отговорност при тяхното реализиране. Съставът на дирекцията ще се сформира чрез прехвърляне на щатни бройки от администрацията на Министерския съвет, от закритата дирекция УСЕС, от дирекция „Бюджет“, както и от дирекция „Национален план за развитие“ на АИАП.