Тотю Младенов, министър на труда и социалната политика: Страх? Не, за пенсиите слушам само разума си

Г-н Младенов, как стана така, че здравната реформа се оказа с приоритет пред пенсионната? Или се уплашихте, че двете заедно могат да изкарат хората на протести?

Никой не се е уплашил. Премиерът ме извика и ми каза: „Имаме по-важни задачи – пазарът на труда, здравната реформа, които засягат всички българи. След като се справим с това, ще продължим да търсим най-добрите решения за пенсионната система.“
Това е разумното решение, което налага и анализът на ситуацията на трудовия пазар. Голяма част от предприятията продължават да изпитват затруднения, съкращават много хора и ние трябва да насочим усилията си в тази посока.

Трябва да се концентрираме върху нови антикризисни мерки, върху по-активното усвояване на средства по Оперативната програма за развитие на човешките ресурси. Специални усилия изисква и здравната реформа. Затова е добре тези съществени промени, засягащи реда за пенсиониране, да се отложат. Не е моментът сега да говорим за стаж и възраст. Специално за мен това не е откритие. Ако се върнете назад през последните няколко месеца, ще видите, че това, което казвам сега, съм го казвал и преди. Това не значи, че замразяваме пенсионната реформа като цяло.

Смятате ли, че неучастието на синдикатите и работодателите в консултативния съвет по пенсиите беше грешка и причина за критиките им към предложенията след това?

Не. Те имаха свои експерти в консултативния съвет. А смятам, че е редно първо да имат думата експертите, а след това да се вземат политическите решения, което става с участието на синдикатите и бизнеса.

Колко се е увеличила безработицата, за да се налагат такива решения?

Заявките за масови уволнения през февруари са много по-малко в сравнение с януари, но тенденцията към растеж на безработицата е безспорна. Към 31 януари тя е 9,9%, което значи 366 887 души на борсата.

Коя от огласените идеи за промени в пенсионната система ще осъществите?

Ще продължим да изчистваме системата. Няма да се откажем от мерките, които гарантират, че хората ще получават пенсии изцяло в зависимост от техния принос. Това е най-важното, което трябва да се направи, и ние няма да спрем дотук. Ще продължим разговорите със синдикатите, с работодателите в тристранния съвет, ще продължим дискусиите и с 20-те пенсионерски организации, с които имаме срещи всяка седмица. Най-важното сега обаче е да стабилизираме пазара на труда. Стане ли това, вече ще можем спокойно да търсим и решенията, свързани с условията за пенсиониране.

Но стабилизирането на пазара може да отнеме още 2 години. Няма ли да се загуби ценно време, с което да се изложи на риск пълненето на пенсионния фонд?

Няма опасност. Нито синдикатите, нито работодателите са заитересовани да има проблеми с пенсионния фонд. Оттук нататък с тях ще търсим най-добрите решения. Стартираме тази седмица националните преговори.

Казвате, че пенсионната реформа ще продължи с акцент пенсия според приноса. Значи ли това, че ще осъществите обявената от националния консултативен съвет идея НОИ да плаща само реално заработената пенсия?

Да. Веднъж завинаги трябва да въведем ред, според който човек да получава пенсия само според осигуровките си. Това е нарушавано многократно през годините. На хората, които не могат, държавата, естествено, ще доплаща помощи. Това ще се реализира още сега. По този въпрос има пълен консенсус и не виждам причина да се отлага. Така ще стимулираме осигуряването и затова е изключително важно за системата.

Има ли вариант да оставите на следващото правителство горещите теми “възраст” и “стаж”?

Категорично не. Ние поехме отговорност и ще завършимзапочнатото.

В новата ситуация да очакват ли пенсионерите увеличение на пенсиите от юли, след като не е предвидена актуализация по закон?

Ще го решим със синдикатите и с работодателите на базата на приходите в бюджета за полугодието. Това ще върви заедно с дискусията за повишаване на минималната заплата от 1 юли.

Продължавам да твърдя, че има възможност за увеличение на пенсиите с 5% от 1 юли. Защото потреблението е изключително свито и един от начините това да се промени е именно повишението на минималните доходи от труд и от пенсия.

Ще продължите ли да намалявате осигуровките?

Категоричен съм, че при тази ситуация по-нататъшното намаляване на осигуровките ще бъде пагубно за осигурителната система. Бизнесът може да се подпомага не само чрез вноските. Трябва да се използват и лостовете на данъчната система. Един от вариантите е облекчаване на бизнеса чрез намаляване на ДДС. Защото, ако искаме да имаме един автономен пенсионен фонд, не можем да посягаме повече на осигуровките. Но пак казвам, разговорите тепърва предстоят.

Кои ще са акцентите в борбата с безбработицата оттук нататък?

Очакваме новите предложения на синдикатите и работодателите за справяне с безработицата и с кризата. От утре стартираме тристранни преговори с цел подписване национално споразумение, за да може всеки да поеме своята отговорност.

Схемите по Оперативната програма за развитие на човешките ресурси са много важни. И непрекъснато се стремим да увеличаваме темпото в тази област. Когато дойдохме на власт, по програмата бяха усвоени само 30 млн. лв. за 2 г. Сега само за 6 месеца взехме нови 64 млн. лв. и имаме допълнително 40 млн., които може да даваме за авансови плащания.

До края на тази година може да усвоим нови 250 млн. лв. Това са пари все за различни програми, свързани с пазара на труда – „Аз мога“, „Адаптивност“, „Отново на работа“, които са предназначени за безработни и за заети и за подпомагане на бизнеса, чиито работници са на 1/2 ден, със стипендии и с безплатно обучение, квалификация и т.н. Само програмата „Развитие“ след 1 март ще даде възможност на над 52 000 безработни да се обучат, квалифицират и да бъдат заети до края на годината. Общо програмата е за 65 000. Държавата ще плати минималната работна заплата и осигуровките на тези хора от 9 месеца до 1 г. и работодателят им ще има ангажимент за още толкова. Тези мерки са изключително важни. Оттук нататък е важна по-голяма активност от самите хора.

Министерството ще предложи ли някаква нова мярка срещу кризата?

Ще се опитаме да създадем условия за специални кредити за фирмите за плащане на осигуровки. Много е важно и финансовото министерство да се включи, защото е от значение каква ще бъде лихвата. Ако е приемлива, голяма част от фирмите са съгласни да участват в тази схема. А това ще бъде добре и за хората, и за НОИ. Правихме сондаж с Българската банка за развитие, текат преговори и с други.

Кога стартират надомната и дистанционната работа?

Съвсем скоро. В тристранния съвет са определени вече работни групи и се тръгва към двустранно национално споразумение между представителите на работодателите и служителите. Това ще облекчи пазара на труда. И сега надомната и дистанционната работа съществуват. Ние обаче искаме да ги узаконим, за да може работещите да не губят права, да трупат трудов и осигурителен стаж.

Каква е вашата визия за увеличение на доходите?

Пари от небето не идват и ако хората искат да печелят, те трябва действително да полагат усилия да се обучават и квалифицират непрекъснато. Мина времето, когато човек се пенсионираше в предприятието, в което е започнал работа. Новите технологии също изискват непрекъснато усъвършенстване. Именно такива възможности дава сега Европейският социален фонд чрез оперативната програма. Само добре квалифицирани работници могат да са сигурни, че ще печелят добре.