Технология на митническия контрол по износа при юридическите лица.

Има три етапа: първичен документален контрол, първичен ефективен контрол, граничен контрол.

Митнически контрол по временните режими. Основен принцип на митническия контрол по временните режими е предотвратяването на отклонението  на стоките от временното им пребиваване. Принципите на този контрол са свързани с:
недопускане на редовен внос под формата на временен
недопускане ощетяването на бюджета
възможността за бързо преоформяне на временния режим в основен

Технология на митническия контрол по временните режими включва:
контрол по влизането на стоките.
Контрол по пребиваването на стоките в страната
Контрол по излизане на стоките.
Ветеринарен митнически контрол. Чрез него се цели предотвратяването на внос и разпространение в страната на заразни и паразитни болести по животните и хората.
Целият процес на митническия контрол има една основна цел – пълното обмитяване на стоките преминаващи митническата граница на страната. Обмитяването е процес на определяне на данъка.. представлява дейност по определянето на митата и всички данъци и данъкоподбни форми.

Възникване и обезпечаване на митническото задължение. Основно за определяне размера на митото. Митата са парични плащания в полза на държавата от физически и юридически лица осъществяващи внос или износ на стоки имащи задължителен и непротиворечив характер. Когато митническото задължение се променя във времето величината на съответното обезпечение трябва така да се определи, че във всеки момент да покрива това задължение. Обезпечението може да бъде два вида: под форма на депозит в пари и под форма на банкова гаранция. Когато бъде представена пред митницата посредством манифест, митническият служител започва процес на обмитяване. Първият етап на този процес е определянето размера на митото. Обикновено размерът зависи от два фактора – вида на стоката и произхода й. Тези два фактора са описани в митническата тарифа.
Митническата тарифа е концентриран израз на митническата политика, водена от дадена страна. Тя представлява установено от държавата система за определяне и събиране на митнически задължения при внос или износ на стоки. Митническата тарифа се състои от списък на стоките, които могат да се внасят, изнасят или превозват транзит през дадена страна и митническия размер.  Обикновено в митническите тарифи стоките се класифицират по групи в съответствие с техния произход, по предназначението, по степен на преработка. Митническата тарифа на България се характеризира със следните елементи:
вносна – определените мита се плащат само при внос на стоки.
Специална –тя се прилага само по отношение на вносните стоки внасяне от юридически лица.
Двуколонна
Адвалорна – полагащите се мита се изчисляват върху стойността на стоките.
Автономна – обявените размери на митата и правилата им могат да се изменят от Р. България с оглед на стопанското развитие на страната и външно-търговската й политика.
Тарифирането е процес на определяне на шифъра на стоката и позицията й в митническата тарифа с определен код.