Избирайки между типовете текстил, кожа или синтетична тапицерия за мебели, може добре да икономисате или обратно, да се прекарате. Защото за тапицерията се заплаща от 30 до 70% от стойността на изделието.
Всеки тип тапицерия се разделя по ценови категории. В някои фабрики са ограничен брой от пет до десет, а в други – над двадесет! Да сравнявате е безсмислено.
Счита се, че тапицерията за мебели от кожа е по-скъпа от тъканта. Понякога това правило често «не е така»: защото простата кожа може да се окаже по-скъпа от тъкан доставена от последната колекция на луксозен производител.
Как се образува цената?
За да направите избор е, нужно не само да сравните цените, но и да съпоставите ценовите фактори с нейното образуване. Цената на тъканта преди всичко зависи:
- от държавата производител. Както, българските, италианските и турските тапицерии за мебели в няколко пъти са по-скъпи от китайските.
- от количеството. Фабричният текстил се произвежда на крупни партиди в текстилни фабрики и струва по-малко, защото се пуска в не големи отрези. За елитните тапицерии понякога се произвежда толкова, колкото е необходимо по конкретна поръчка. Цената се получава съответстваща.
- от производителя. По-голямата част от мебелните фабрики поръчват разработка за текстилна колекция на специализирани тъкачни фирми. След което правата за орнаментите и разцветките се закупуват – аналогична тапицерия за мека мебел вече не се среща в друга марка. Когато се скрива гръмко бренда не изгодно, него с гордост го поставят в ценоразписа
Така както, за Felicerossi се трудят два безименни производителя в Италия и датския Kvadrat. Фабриката Selva тапицира мебелите с немска и италианска тъкан (а после посочват само компанията Rubelli, но, е известно, че те използват текстил и от «конкурентите» като фабриката Molteni&C).
- от именит автор. Вие никога няма да узнаете името на създателя харесващ «гъсенична верига», ако текстила влиза в тапициращата колекция на фабриката. Освен това избраната марка поръчва дизайна за текстила при известен дизайнер. Най-креативна в това отношение е Паула Навоне (Paola Navone), която буквално за всяка колекция на Gervasoni рисува нови орнаменти по тапицерията на меката мебел.
- от състава на тъканта и метода на производство. Някои синтетични и смесени тъкани за тапицерия на мека мебел по цена са съпоставими с натуралните. Вие ще «платите за иновациите»: много тъкани не горят подложени на огън и на слънце не избеляват. При тях дори следи от флумастер се премахват чрез сапунена вода.
Относно кожите: българската кожа примерно е два пъти по-скъпа от европейската. По евтина е кожата внос от Аржентина, а най-добрата (и скъпа) от Швейцария и северна Германия. Някои фабрики, Natuzzi например, понижават себестойността за сметка на своето производство: имат ферми развъдник за телета, бояджийски и дъбилни цехове. Но, това по-скоро е изключение: основно кожата се купува от производители. Избирайте добре Вашата мебел за да не се наложи скорошно подменяне заради пънка и скъсана кожа, или заради протриване на цвета. Повечето кожени мебели са найстина масивни и тежки, няма да се справите с изнасянето без помощ от момчета за извозване на стари мебели или от бригадата на някой тапицер.
Да сравним достойнствата на материалите
Тапицерия от кожа – аргументи «за»:
- Това е лидерът по дълговечност. Особено когато става на въпрос за горния, най-вече повърхностният слой, който трябва да е качествен, за да противодейства на всякакво външно въздействие.
- Лесна за почистване: кожената тапицерия е достатъчно да се обърше от праха.
- С годините тя става по-хубава. Набръчквания, одрасквания и ожулвания добавят на кожата автентичност.
- Вечната «класика». Ако кожата е оцветена, то, като правило, не трябва да е в радикално ярки цветове. Често това е в неутрална гама, тоест да се доближава до «цветовете на природата»: те ще допълват всеки интериор и няма да излезе от мода в следващите сто години.
- Има варианти и за любителите на «високите технологии». Лазерната перфорация позволява да се експериментира с формата. Например, да се прави визуално облекчени модели без напълнители: слой дебела кожа сам по себе си също ще служи за рамка.
- Аромата на пари – така понякога наричат приятният аромат, отдаващ се от кожените мебели.
Тапицерия от текстил – аргументи «за»:
- Огромен избор от цветове и орнаменти. Велвет в «ребро», пухкав „шенил“ , елитен тревист бархет и др.
- Безконечно разнообразие от цветове и рисунки. Как иначе ще бъдете на върха на модните тенденции?!
- Заменяемост. От различни тъкани се шият сменяеми тапицерии, но рядко човек ще си поръча допълнителен комплект от кожа.
- Лесно се изработва текстил с рисунка «по поръчка».
- Красиво се драпира. Много добър, например, модели с обвивка с малки гънки.
- Тъканта е уютна, топла, домашна. Докато тапицерията за мебели от кожа се възприема по-скоро като елемент на имидж и престиж, сравними само с автомобилите от представителна класа.
- Покупката на текстилна тапицерия е изход за тези, които не поощряват убийствата на животни.
Но, едно трябва да е ясно, че всички мебелни материали за тапицерия са подложени на огромно натоварване и износване, затова при тяхната грижа има нужда от особени изисквания. Ако премебрегнете качеството и правилната експлоатация може често да се сблъсквате с услугите на тапицерите или фирмите за изхвърляне на мебели, за да ви подменят дивана или да го претапицират.