Под “зона” може да се разбира определена част от територията дадена държава, която включва всички материални активи, намиращи се върху тази площ..
1.Безмитна зона – под безмитна зона се разбира частта от държавната територия на страната, която не е лемент на митническата й територия. Митническата граница определя територията, в която е валидно митническото законодателство. Териториално могат да съществуват два вида зони:
гранични безмитни зони. При тях от едната страна е държавната граница, а от другата – митническата граница.
Вътрешни безмитни зони. Те са разположени във вътрешността на страната и граничат само с митническата територия.
2.Свободна фискална зона. Свободната фискална зона осигурява определена степен на свобода в дадено икономическо направление. Тя е част от територията върху, която не се прилагат някои от данъчните разпоредби прилагани в останалата част от страната.
3.Свободна икономическа зона. Обединява характеристиките на безмитните зони и на свободните фискални зони. Тя е територия, на която не се прилагат мита и някои от другите пречки на икономическата активност на агентите. Целите, които си поставя икономическата митническа политика с въвеждане на свободна икономическа зона са:
привличането на инвестиции. Чрез зоната се привличат чуждестранни инвестиции в тези области, в които страната има преимущества.
Разкриването на нови работни места.
Привличането на чуждестранен производствен опит
Преструктурирането на междуотрасловите връзки в страната.
Стимулиране на експорта и създаване добра представа в чужбина.
Разкриване на нови производства в останалите части на страната.
Стимулирането на реекспорта и транзита.