Социална политика на ЕС – Приложение

За реализирането на целите, заложени в чл. 136 ЕС ще работи в следните области (чл. 137):

-въздействие върху трудовата среда за защита на здравето и безо­пасността;

-условия на труд;

-информиране и консултиране на работещите;

-интегриране на отпадналите от трудовия пазар, съобразно предписанията на чл. 150, а именно:

*улесняване адаптацията към индустриалните промени, осо­бено чрез квалификация и преквалификация;

*повишаване на завършената и продължаващата квалификация за улесняване образователната интеграция и реинтеграцията в трудовия пазар;

*улесняване достъпа до квалификация и поощряване мобил­ността на обучаващите се и особено на младите хора;

*стимулиране сътрудничеството между образователните и ква­лификационните структури и фирмите;

*развитие на обмен на информация и опит за създаване на обща квалификационна система на страните-членки;

-равенство между мъжете и жените по отношение на въз­можностите на трудовия пазар и при сключване на трудовите договори.

Приложението на социалната политика е основен елемент от формирането на Европейския социален модел и Европейското со­циално пространство. На Европейския съвет в Лисабон беше ре­шено ЕС да изгради „по-конкурентоспособна, динамична и бази­рана на знания икономика, влияеща на света с устойчив икономи­чески растеж с повече и по-добри работни места и по-голямо со­циално сближаване“. За тази цел беше разработена Програма за со­циална политика за периода 2000-2005г., която да осигури динамично взаимодействие между икономичес­ката, социалната политика и заетостта и да засили въздействието на социалната политика като производствен фактор“

Икономическото и социално сближаване и намаляването на неизползването на човешките ресурси е свързано с управлението на политиките като „смесена политика“ за постигане на устойчив икономически и социален прогрес. Стремежът на новата Програма за социална политика е да хармонизира социалните поли­тики около общите цели на ЕС и да ги координира в контекста на ЕВП и единната валута. Тя ще се прилага въз основа на принципа на координация на отворената политика и включва определянето на основни насоки, създаването на основа, конкретни цели и система за мониторинг на напредъка в отделните направления. В същото време прилагането на принципа на допълняемост съобразно ДЕС изисква взаимодействие между ЕС и страните-членки, както и между социалните партньори и публичните власти на държавно, регионално и местно равнище. Така формули­раните подходи се конкретизират в няколко цели и дейности.