Смесена компания ще изгражда газовата връзка между България и Гърция

Смесена проектна компания ще изгражда междусистемната газова връзка България-Гърция. За създаването на компанията се договориха на работна среща в Атина зам.- министърът на икономиката, енергетиката и туризма Мая Христова и гръцкият зам.-министър на околната среда, енергетиката и климатичните промени Янис Манятис.

Мая Христова беше на посещение в Атина за участие в първото заседание на смесената българо-гръцка работна група по енергетика.

Изграждането на междусистемната връзка е възможно, след като през лятото на миналата година бе подписано споразумение между участниците в проекта –  „Български енергиен холдинг“ (БЕХ), гръцката газова компания ДЕПА и италианската „Едисон“. В бъдещата компания с равни дялове ще участват БЕХ и IGI Poseidon (в което акционери са ДЕПА и „Едисон“). Предстои на 4 март 2010 г. в Солун Италия, Гърция и България да подпишат споразумението за развитието на проекта и междуакционерното споразумение.

Смесената компания ще изгради, притежава и експлоатира междусистемната връзка. За проекта са одобрени 45 млн. евро безвъзмездно финансиране от Европейската програма за възстановяване. Неокончателната оценка на инвестиците е около 150 млн. евро. Очаква се връзката да бъде пусната в експлоатация през 2012 година. Тя ще осигури участие на България във втория по приоритет европейски газов проект – коридора Турция-Гърция-Италия, който е част от Южния газов коридор.

Дължината на трасето ще бъде 170 км, а началният му капацитет – 3 млрд. куб.м годишно, с възможност за увеличаване до 5 млрд. куб. м. Съоръженито реално ще диверсифицира доставките на синьо гориво за България.

По време на заседанието на смесената работна група по енергетика бе обсъден и проектът за изграждане на терминал за втечнен природен газ край Александруполис. Чрез него ще се доставя гориво не само за България, но и за други страни от Югоизточна Европа.

В Атина зам.-министър Христова се срещна и с министъра на околната среда, енергетиката и климатичните промени на Гърция Тина Бирбили. Обсъдени са били двустранните възможности за сътрудничество в сферата на енергийната ефективност, особено мерките за стимулиране на потребителите и бизнеса. Г-жа Бирбили е подчертала, че трябва да продължи работата и по съвместните електроенергийни проекти – по-конкретно по изграждането на междусистемен електропоровод.