Глава ІV СК чл. 31 – 45 / императивни правила – гарантират стабилитета на гражданско правния статус на лицата /
По същността си произхода е биологичната връзка на детето с неговите родители. Произхода от майка се означава в закона като майчиство , от баща – бащинство.Произхода е самостоятелен юридич. Факт. От произхода възникват …. родителските права и задължения.
6 – Основни правни принципа на които се гради цялостната уредба на произхода.
1. Меродавна е кръвната , а не брачната връзка като източник на сем.правни отношения м/у родители и деца .Това е конституционен принцип чл. 47 – децата родени в брак и извън брак имат равни права . Съгл. Чл. 5 ЗН брачните и извънбрачни деца на наследодателя с установен произход от него имат равни права .
Дали детето има брачен или извън брачен произход , този факт рефлектира само в/у способа за установяване на бащинството.
По отношение на брачните деца – произхода от баща се установява от призумцията за бащинство чл. 32 СК
При извън брачните деца – произхода от баща се установява или чрез установителен иск за дирене на баща чл. 41 СК , или чрез припознаване чл. 35 и следващи СК .До тук се проявява правното значение на кръвната или брачната връзка за определяне на баща. Установи ли се произхода влиза чл. 47 ал. 3 Конституция – и тези 2 категории деца са равнопоставени .
2. Принципа за истинност на произхода – нашия законодател изисква установяване на обективната истина относно биологичната връзка на произхода – родител – дете. По тази причина законодателя допуска свободно дирене на извънбрачен баща, – чл. 41 . Предоставя самостоятелна процесуална легитимация на майката и отделен иск на детето. Има право на иск и майката и детето по отделно .
Майката може в 3 год. срок от раждането на детето / закона признава този срок за майката / Интереса на майката е морален.
Когато иска е заведен от майка детето се представлява от особен представител. В този процес майката не може да говори от името и за сметка на детето .
Детето – до изтичане на 3 год. От навършване на пълнолетието / от 18 до 21 год.- тече нов срок за детето / Интереса на детето е правен .
- Принцип за стабилност на произхода – свежда се към стремежа да се ограничат във времето възможните спорове за произход с цел да се осигури спокойствие в семейството и да се установи гражданско правния статус на детето. Ефекта се постига чрез преклузивни / не подлежат на спиране и прекъсване / срокове за предявяване на искове за установяване и оспорване на произход.чл. 45 СК – Сроковете се прилагат служебно не подлежат на спиране и прекъсване . Преклузивни срокове има само по отношение на бащинство .
- Принцип за ограничената легитимация за установяване и оспорване на произход – идеята е да се отчете строго интимния характер на проблема за произхода и по тази причина законодателя обуславя предявяването на искове за установяване и оспорване на произход от личната преценка / искове интуито персоне ; тези искове не се наследяват ./ чл. 44 ал. 1 / Наследниците нямат право да предявяват и припознаване …. / Наследник може само да встъпи в процес след смъртта на наследодателя ..
Косвен иск по чл. 134 ЗЗД не намира приложение
Нашия закон допуска единствено срещу наследници на починалия наследник. Чл. 44 ал. 2 Когато бащата или майката са починали исковете за установяване и оспорване на произход могат да бъдат предявени срещу техните наследници .
Отчитайки строго интимния характер на произхода закона затваря легитимацията в триъгълника майка, баща дете. Това е валидно както за пасивната така и активната легитимация. Трети лица не могат да предявят иск за оспорване на произход .
!!! Закона допуска в единствен случай от трето лице да се заведе иск по чл. 38 СК – ако има правен интерес . Припознаването може да бъде оспорено от прокурор и от агенцията за социално подпомагане .
Когато някой от лицата в триъгълника / майка , баща / се намира в втори брак. Детето / ищец/ предявява иск за произход от майка / чл. 31 / , ответник е майката . В тези случай иска трябва да се предяви и срещу нейния съпруг .
5.Принципа че установения по надлежния ред произход има действие – / ерга онес / спрямо всички. Принципа се извлича от тълкуването на чл. 220 ал. 2 ГПК вр.чл. 271 до 274 . чл. 220 ал. 2 ГПК – съдебното решение постановено по искове за гражданско състояние действа спрямо всички . чл.271 – 274 – особени искове производства.
Даже да не се покрива с биологичния произход , влязлото в сила решение действа спрямо всички.
Нашия закон не допуска да се търси друг произход докато по надлежния ред не бъде оборен наличния произход.Тази императивна норма се съдържа в чл. 43 СК / отрицателно установителн иск – с който се оспорва акта за раждане ./положително установителен иск за майчинство/
6 Принцип на законоустановеност и изчерпателно изброяване на способите за установяване и оспорване на произход…..
Уредените в чл. 31 – 45 способи за установяване и оспорване на произход на майка и баща са единствените .
Способите за установяване и оспорване на произход се делят на 2 вида
Специфични :
Способ за установяване и оспорване на произход от майка :
1 Акт за раждане,
2 установителен положителен иск за майчинство – чл. 40 СК .
Способ за установяване и оспорване на произход от баща
1.Презумцията за бащинство на съпруга чл. 32 СК
2. Положителен установителен иск за дирене на бащинство – чл. 41 СК
Общи – единствения общ способ , който е универсален в смисъл че може да намери приложение както за установяване на майка ,така и за баща е Припознаването .
Произхода от майка се определя от раждането чл. 31 СК . Това не се влияе от факта дали майката е в брак или извън брак , дали детето е заченато по биологичен начин или с генетичен материал. Когато детето е заченото с генетичен материал от друга жена, инвитрон – СК от 85 г. за първи път у нас предвиди че юридическата майка е негенетичната майка , а жената която е износила бременността и е родила детето.
правния способ за установяване на майчинство най често е акта за раждане . чл. 42 и следващи вр чл. 34 и следващи от закона за гражданската регистрация
Втори способ за установяване на майчинство е чрез положителен установителен иск за по чл. 40 СК . Легитимиран да предяви този иск е детето, майката и бащата на детето .
Иска за установяване на майчинство принадлежи самостоятелно на самото дете , майката и на бащата.
Пасивната легитимация / ответника / по този иск зависи от това кой е ищец. По същността си иска е положителен установителен иск .Предмета на доказване включва два основни елемента : 1 . Че жената която се сочи , претендира че е майка наистина да е родила. 2. Че е родила тъкмо това дете по отношение на което претендира майчинство.Иска е безсрочен . Съд. Решение има само установително действие. Установява произхода на детето считано от неговото раждане.Съд. решение има обратна сила , и са установителни. Биологичния произход може да бъде само установяван или оспорван.
При търсене на бащинство ключово значение има установяване периода на зачеване.