Приложенията към бизнес плана могат да бъдат:
– технически характеристики на изделията;
– свидетелства за патенти, лицензи, търговски марки, промишлени образци, застрахователни полици, документи за собственост на имоти и автомобили и други;
– организационни схеми;
– доклади от консултанти относно проучвания на пазара,
– конкурентите, поведението на новите продукти, клиентите и други;
– имената на:
обслужващата банка;
адвокатска къща;
счетоводна къща;
застрахователна компания;
браншова камера.
Прието е приложенията към предприемаческия план да нямат ограничения в обема си.
Освен посочените приложения, с приключването на бизнес плана могат да се добавят още допълнителни документи, които могат да се използват като аргументация в изложението.
Към тези допълнителни документи могат да се отнесат:
Лични резюмета (характеристики)
Ако предпиемачът е еднолочен собственик е подходящо да се включи неговото резюме, ако той членува в дружество, резюме трябва да има на всеки един от партньорите. То задължително трябва да включва следната информация:
Трудова история – имена на работодатели или компании с дати, обозначаващи периода, през който е работено за тях. Подходящо е да се дадат данни за задълженията и отговорностите.
Образование – имена на учебни заведения и данни за периодите, през които предприемачът ги е посещавал, степени, сфери на специализация, допълнителни квалификации.
Специални умения – владеене на чужди езици, способност за работа в екип, организационни способности, готовност да се поемат рискове и т.н.
Други – лични данни, членство в професионални организации, получени награди.
Лична финансова декларация
В допълнителните документи собственикът трябва да включи и финансова декларация за личните си активи и пасиви, която е стандартно изискване от страна на потенциален кредитор.
Кредитни оценки
Кредитният рейтингможе да бъде два типа – личен и делови. Подходящо е от доставчиците на фирмата да се поискат да предоставят писма с оценка на кредитното поведение на собственика. Личният кредитен рейтинг може да се получи от кредитни бюра, банки или компании, с които собствникът е работил на друг принцип освен плащане в брой.
Лизингови и наемни договори
В допълнителните документи могат да се включат и лизинговите и наемните договори, които са в сила в момента, например – договори за помещенията, в които се намира офисът на фирмата, лизинг на автомобили, оборудване и т.н.
Препоръки
Това са документи, в които се подчертава, че предприемачът е уважаван и надежден делови човек, който с основание може да се смята за оправдан риск. Има два вида препоръки – делови препорики, написани от деловите партньори на предприемача, доставчици и клиенти и лични препоръки, написани от хора, с които предприемачът не поддържа делови отношения, но които са в състояние да оценят качествата му.
Договори
Могат да се включат всички догавори, които са изтекли или все още са в сила – например могат да се посочат действащи договори за заем, документи относно предишни делови кредити, договори за закупуване на скъпо оборудване, договори за закупуване на автомобили, както и договори за предоставяне на сервиз и поддръжка.
Други документи
Това са всички документи (освен посочените вече), които не са включени в разделите на бизнес плана. Подходящо е да се добавят само тези документи, които могат да представлят обект на внимание от страна на потенциалния кредитор.
Подреждане на бизнес плана
Бизнес планът трябва да бъде подреден професионално, затова е подходящо да се обърне внимание на следните подробности:
Външен вид – могат да се използват пластмасови спирали за подвързване и сини, кафяви или черни корици – банкерите обикновено са консервативни хора.
Обем – планът трябва да е кратък. Един потенциален кредитор няма намерение да се рови в томове материали, за да намери интересуващата го информация.
Представяне – необходимо е да се направи всичко възможно, за да бъде бизнес планът представителен, но не е подходящо да се харчат паи за професионално оформление или сложни компютърни графики. Някои кредитори могат да ги сметнат за излишни и това да стане повод за размисли, че няма да се използва разумно евентуален заем.
Брой екземпляри – един екземпляр остава за предприемача и копие за всеки един от кредиторите, към които той има намерение да се обърне. Не е подходящо да се работи едновременно с прекалено голям брой кредитори.
Като се отчитат предложените методически съвети за разработването на бизнес плана, предприемачът, е необходимо да разбере, че това е творческа работа, която дава възможности за личностна изява. Поради това предлаганите съвети са само изходна точка за по-нататъшното развитие на уменията на предприемача при изграждането на неговата лична гледна точка за създаването на плана.