Заедно с всички други улеснения, които Мрежата създава за клиентите, може би най-голямото улеснение тя създава за киберизмамниците. Още повече, както практиката показва, че те съвсем не са изчезващ вид от кибер-пространството. Напротив, по много от признаците личи, че в Мрежата се оформя един бизнес, а именно спекулация с доверието на клиентите на Мрежата с цел извличане на незаработени печалби. Какво представляват интернет-измамите. Те непрекъснато търпят развитие, което е присъщо на всички иновации. Някои от най-често срещаните измами могат да бъдат дефинирани като:
– предлагане на договор за доставка на стока или изпълнение на услуга с
предварителна нагласа те да не бьдат изпълнени;
– предоставяне на оферти, информации и анализи с невярно съдържание с цел подвеждане на определени заинтересовани клиенти;
– възможностите, предоставени от Мрежата, за достъп до номера на чужди сметки, финансови файлове, секретна информация, банкови и фирмени тайни и пр.;
– създаването на фалшиви сайтове, които след натрупването на определен брой поръчки се закриват, а получените суми за извършване на съответната услуга се прибират от собственика на сайта. Най-често срещана е тази измама при виртуалните галерии, предложения за намиране на работа и пр.
Приложените данни разкриват следната картина за 2001 година за 10-те най-често срещани интернет-измами в Е-бизнеса:
78 % при участие в on-lіne аукциони
10 % при общи тьрговски продажби;
3 % при услуги за достъп до Интернет;
3 % при оферти за работа у дома;
2 % при оферти за заеми;
1 % при покупката на компютърен софтуер и хардуер;
1 % при нигерийски оферти и пирамиди;
1 % при информация и услуги в порно сайтове;
5 % при оферти за кредитни карти;
1 % при пътувания и ваканции.
Вследствие на всички тези проблеми Мрежата непрекъснато се развива, като създава онези противодействия, които я правят по-сигурна, по-привлекателна и в крайна сметка място, в което реално могат да се осъществят идеите и амбициите на много нови предприемачи.