Уреден в чл. 74 и следващи до 78 вкл. СК . Това е най тежка семейно правна отговорност за неизпълнение на неговите родителски функции .
Ограничаване и лишаване от родителски права може да се приеме и на обективни причини за упражняване на родителски функции. Водещето на иститута е защитния характер на тези мерки с оглед интереса на детето.
Органичаването и лишаването от родителски права е повече защита , от колкото санкция.
Органичаването на род.права се регламентира в чл. 74 СК обособени в 2 гр. в зависимост дали почиват на виновни обстоятелства / виновно чл. 74 ал. 1 , чл. 74 ал. 2 – невиновни /
Компетентен да постанови ограничаване на род.права е РС , които може да постанови съответните мерки служебно или искане на другия родители или на прокурор. Производството е ИСКОВО и се развива с участието на съдебни заседатели. Ограничаването на род.права може да се изрази в засягане на едно или друго родителско правомощие / свързано със съвместно живеене с детето / единия родител наркоман / – мярката е родителя може да бъде принудително изведен от жилището .
Характерно за ограничаването на родителските права е че се внасят количествени и съдържателни промени в родителските правомощия , без да се засяга титулярството на право . т.е останалите правомощия които са необхванати от ограничителната мярка продължават да си съществуват в модифициран вид. / родителя ще има право да вижда детето , но под режим/ .
Родителя е овластен да упражнява родителските си права и задължения в незасегнатия обем .РС определя мерките в отношенията дете – родител.
Ограничаването и лишаването от родителски права има само относително действие м/у конкретния родител и конкретно индивидуално определеното дете.
Това е защитна мярка в интерес на детето, и трябва да му се осигури родителска грижа.
Родителските права и задължения са в своеобразно правно единство. Те не са обикновени родителски права , режима на родителските субективно права не е този който е за субективните граждански права / никой не може да ме задължи да живея в собствения си апартамент , а не в хотел / .Родителя има юридическо задължение да упражнява родителските си права .
Чл. 74 ал.2 – ограничаване на род.права / такива….. или други обективни причини не е в състояние да упражнява родителските си права / Тълкуването на този чл. Логически се вписва в представата за своеобразния характер на родителските права и задължения .
Това са права и задължения които възникват само по закон , не могат да възникнат по договор.Род.права и задължения са интоито персоне. Погасяват се автоматично с навършване на 18г. на детето, с встъпване на непълнолетния в брак , със смъртта на детето или родителя.
Лишаване от родителски права – налице е цялостно и пълно отнемане на родителски правомощия / налице е радикална мярка която цели да лиши родителя от родителската му власт / .Закона урежда 3 гр. основания за лишаване от родителски права чл. 75 ал. 1
……………………….чл. 57
чл. 75 ал. 1 т.2 – когато без основателна причина трайно не полага грижи за детето и да не дава продължително издръжка.
Ако не полага грижи , но плаща издръжка – не може да се предяви лишаване на родителски права.
Процедурата е съдебно . правните последици от лишаване от родителски права се проявяват в 3 насоки:
1.Правомощията на родителя спрямо личността и имуществото на детето по принцип отпадат . Не отпада обаче задължението на родителя да дава издръжка./ виж чл. 91 ал. 3 СК /
Не отпада правото на детето да получава наследство от този родител. Родителя обаче ако е лишен на виновно основание от родителски права , не може да търси издръжка от детето , ако се нуждае от такава и не може да го наследява при условията на чл. 3 ЗН .
2.Засяга се гражданско правния статус на родителя – той не може да осиновява , не може да бъде назначаван за настойник, попечител ,член на настойнически съвет чл. 50 ; чл. 116 СК /
3. Упражняването на родителските права след влизане в сила на съд.решение се концентрира от другия родител стига да е жив , да не е лишен от родителски права / в противен случай съда с налагане на мерки /лишаване от род.права / изпраша препис от решението на кмета на съответната община
(когато с бракоразводното решение, съдът възлага упражняването на родителските права върху единия родител, това не означава че другия губи качеството родител и че се освобождава от родителски права и задължения, но упражняването на родителските права и задължения по отношение на собствеността и личността на децата, се концентрира върху единия родител).