Докладът за резултатите от одита на Сметаната палата за финансовото управление на Предприятието за управлние на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) е получен от министър Нона Караджова в качеството й на председател на Управителния съвет, както и от изпълнителния директор на ПУДООС Галина Симеонова. По рано днес докладът беше внесен в Народното събрание.
Докладът, заедно с одитните доказателства, беше изпратен на главния прокурор заради налични данни за престъпление. Материалите от одита или одитният доклад са законен повод за образуване на предварително производство. За проверка от прокуратурата за предоставени проекти в общините Созопол, Несебър и Руен.
Финансовото управление на бюджета и имуществото на ПУДООС е одитирано за периода от 1 януари 2005 г. до 30 септември 2009 г. Одитът е възложен с решение на 41-то Народно събрание. От създаването му на 1 януари 2003 г. досега това е първият одит на ПУДООС, извършен от Сметната палата. Целта е да се представи оценка за законосъобразността на управленските решения и тяхното изпълнение през посочения период.
Идентифицирани са няколко основни проблемни области:
През одитирания период решенията на УС са вземани при липса на вътрешни правила и процедури за организация на неговата дейност. Основната дейност на ПУДООС за финансиране на екологични проекти и дейности е осъществявана при недостатъчно актуализирани и неразработени подзаконови и вътрешни актове. Това е довело до недобри практики при планирането, управлението и контрола на публичните средства, както и до финансиране на проекти, необвързани с ангажиментите на Република България по Договора за присъединяване към ЕС, както и с действащите национални стратегии и програми в областта на опазването на околната среда.
В резултат поетите ангажименти по сключени договори превишават многократно свободния финансов ресурс. След 2007 г. се наблюдава тенденция на нарастване на превишението. Поетите ангажименти без осигурен ресурс нарастват от 5 290 хил. лв. до 95 953 хил.лв. през 2009 г., или 18 пъти. Вследствие на това ПУДООС изпитва затруднения при текущото разплащане на изпълнените и отчетени работи по сключени договори, които особено силно се проявяват през 2009 г. При разполагаем финансов ресурс за периода 01.01.2009 г до 30.09.2009 г , за който могат да се поемат нови ангажименти за финансиране от 25 453 хил. лева, са взети решения на УС на ПУДООС до 21.07.2009 г. за проекти на стойност от 152 709 хил. лева.
За същия период УС провежда заседанията си в нарушение на определената в правилника периодичност /най-малко веднъж на 3 месеца/, като са проведени 13 заседания, вместо минимум 19. Освен на редовни заседания, УС взема решения и в т.нар. „оперативен порядък“ – решенията са вземани неприсъствено, без да се провежда заседание, обсъждане и гласуване. Такъв ред за вземане на решения от членовете на УС не е регламентиран в правилника или във вътрешен акт, приет от УС. За одитирания период са взети 28 решения в „оперативен порядък“.
От МОСВ съобщават, че в началото на мандата ръководният екип на министерството завари договори за 249 млн. лв. при налични средства 300 хил. лв. След незабавно предприетите мерки, спиране на договарянето за обекти на стойност 123 млн. лв. и анулиране на сключени договори, по които няма осъществени строителни работи, на стойност 36 млн. лв., сега ПУДООС дължи разплащане на договори за около 90 млн. лв., което означава, че възможностите за съфинансиране на приоритетни обекти са блокирани за 2 години напред.
Несъбраните приходи от такси към 30 септември 2009 г. са в размер на 50 000 хил. лв. ПУДООС няма нормативна възможност да упражнява контрол върху събираемостта на тези приходи./КРОСС/