Днес в присъствието на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков, бяха отворени офертите по проект „Рехабилитация на железопътната инфраструктура по участъците на железопътната линия Пловдив – Бургас“.
„След вчерашните добри новини от Брюксел за положителната оценка за съответствието на системите за контрол и управление на ОП „Транспорт“, след двукратен отказ при предишното правителство, днес сме свидетели на старта на процедурата за избор на изпълнител на най-големия железопътен проект в страната. Усилията ни през последните месеци са оценени и от тук нататък следва да поддържаме това добро ниво“, каза министър Цветков.
Индикативният бюджет на проекта е 366,45 млн. лева, от които 64% безвъзмездна финансова помощ от Кохезионния фонд на ЕС и 36% от националния бюджет. Дейностите по изпълнение на обществената поръчка са разделени на 3 обособени позиции, като участниците могат да кандидатстват както за цялата поръчка, така и за всяка от тях по отделно.
Отделните позиции са:
- Рехабилитация на железопътната отсечка Михайлово – Калояновец с дължина 21 км. Срок на изпълнение 19 месеца;
- Рехабилитация на железопътните отсечки Стара Загора – Ямбол и Завой – Зимница с дължина 120 км. Срок на изпълнение 43 месеца;
- Рехабилитация на железопътната отсечка Церковски – Карнобат с дължина 28 км и отсечката Карнобат – Бургас с дължина 122 км. Срок за изпълнение 38 месеца
Фирмите, подали документи са:
- „Терна“ АД, клон България – позиции 1, 2 и 3;
- CLF S.P.A. ITALIA – позиции 2 и 3;
- „ОХЛ ЖС“ АД Чешка Република – позиция 3;
- Консорциум ЛВ-ТСВ-ГБС, гр. София – позиции 1, 2 и 3;
- SWIETELSKI Австрия – позиции 1, 2 и 3;
- TSO Chemin du corps de gard Франция – позиция 1;
- Консорциум „Салчеф – Енергоремонт“ Италия – позиции 1, 2 и 3;
- 8.Съдружие „С.М.С.-Трейс – СК 13″ София – позиции 1, 2 и 3.
За да се осигури прозрачност на работата на комисията, която ще разгледа, оцени и класира изпълнителя по проекта, са поканени като наблюдатели членове на Обединението за граждански контрол.
Комисията е в състав:
Председател – Джоанна Димитрова, директор на дирекция „Финанси и управление на собствеността“ в ДП „НКЖИ“
Членове:
- инж. Емилия Фачева – директор на дирекция „Концесии и контрол върху дейността на търговските дружества и държавните предприятия“ в МТИТС
- Катя Атанасова – директор на дирекция „Финанси“ в МТИТС
- Бисер Минчев – директор на Главна дирекция „Железопътна инспекция“ в Изпълнителна агенция „Железопътна администрация“
- Десислава Георгиева – директор на дирекция „Стратегическо развитие и инвестиционни проекти“ в ДП „НКЖИ“
- Цветан Танев – главен юристконсулт на ДП „НКЖИ“
- инж. Видин Колев – директор на поделение „Железопътен път и съоръжения“ в ДП „НКЖИ“
- инж. Стоян Стоянов – директор на поделение „Електроразпределение“ в ДП „НКЖИ“
- инж. Веселин Захариев – директор на поделение „Сигнализация и телекомуникации“ в ДП „НКЖИ“
ИНФОРМАЦИЯ:
Общата разгъната дължина на жп отсечката е 291 км. Предвижда се проектът да се реализира за срок от три години. След завършването му ще се постигне скорост от 130/160 км/ч при средна скорост в момента от 80 км/ч. Това ще доведе до спестяване на времето за пътуване с влак по направлението Пловдив-Бургас с 1 ч. и 10 мин. С реализацията на проекта се очаква да бъде постигнато намаляване на инцидентите свързани с железопътния транспорт и на инцидентите в автомобилния транспорт чрез прехвърляне на трафик към железопътния транспорт. Ще се намали негативният екологичен ефект; ще се повиши сигурността и безопасността на влаковото движение.