„България не може да наложи карантина на този вид вредител, ноправим всичко възможно за да защитим българския производител”, каза министър Найденов и допълни, че „Нашата най-голяма грижа е за бъде запазена нашата прекрасна продукция, нашите домати са по-големи, по-хубави и по-вкусни и със сигурност не са заразени, така че нека в такива ситуации да бъдем по-солидарни към родния производител”.
Той заяви, че ако Гърция не предприеме мерки заразени домати да не стигат до нашата до петък, ще поиска спешна среща с еврокомисаря по земеделие. „Разговарях с гръцката си колежка г-жа Катерина Бацели да изпълнят ангажиментите си във връзка с фитосанитарния контрол и очаквам отговор. Ние сме толерантни, но ако няма реакция от гръцка страна ще се възползваме от пълноправното си членство в ЕС”, заяви още министърът.
Министърът посочи, че преобладаващата част от заразените домати идват от Гърция и съвсем малка част – от Турция. Например на ГКПП „Капитан Андреево“, от 146 ТИР-а идващи от Турция заразени домати са установени едва в 5 партиди, от 52 буса и леки автомобили само в 8 са намерени домати, за които има съмнения, че са нападнати от миниращия молец. Докато около 10% от доматите, идващи от Гърция през ГКПП „Кулата“ са заразени с вредителя. При откриване на заразени зеленчуци те се сортират и унищожават още на границата.
Министър Найденов информира, че се осъществява ежедневно контрол и проверки на големите борси и тържища. Националната служба по растителна защита е подготвила брошура с повече информация за молеца. Миниращият молец и доматите засегнати от него, не са опасни за здравето.