
Сключването на брака е юридически факт с правопораждащо действие от чието осъществяване между съпрузите възниква брачно правоотношение имащо за съдържание съпружески права и задължения – Уредбата на съпружеските права и задължения се съдържа в глава 3 на СК . В зависимост дали се отнася до парично оценими блага съпружеските права и задължения биват 2 вида .
- Лични / не имуществени права и задължения / чл. 15 – 18
2. Имуществени права и задължения чл. 19 – 30
Уредбата на личните права и задължения се съдържа в чл. 15 – 18 от СК . Това са права и задължения които имат паричен неоценим характер.
Имуществените права и задължения са тези които се отнасят до обекти с парична равностойност – уредбата им се съдържа в чл. 19 – 30 СК .
Цялостната уредба на имуществените и неимуществените права и задължения е подчинен на принципи на чл. 14 – съпрузите са равноправни в брака.
Чл. 17 – Всеки съпруг има свобода при избор на професия. Чл. 17 е конкретизация и доразвитие на чл.48 ал. 3 от Конституцията
Съпруга не може да забрани на жена си да е танцьорка на пилон. Това не е виновно поведение и причина за развод, не е брачна вина .
Чл. 15 – урежда задължението за взаимност между съпрузите.
Неимущесттвените права и задължения между съпрузите са регламентирани фрагментарно от законодателя.
Правното значение на тези разпоредби се развива главно на етапа на паталогията. Не може да се предяви иск за това че не е сготвено, изпрано.
Чл. 16 – Съпрузите живеят съвместно , освен ако важни причини налагат да живеят разделно . / отделното живеене на съпрузите не може да се квалифицира като фактическа раздяла ако са налице важни причини за нея. Обикновено закона не е регламентирал понятието фактическа раздяла ,но френското законодателство урежда явлението – разделени от трапеза и легло.
Чл.99 ал. 4 –
Продължителността на фактическата раздяла е причина за дълбоко и непоправимо разстройство на брака. Наличието или отсъствието на причина за разделеното живеене
НЕ ВИНАГИ ИСКА ЗА РАЗВОД СЕ СВЪРЗВА С БРАЧНА ВИНА.
Чл.99 ал. 3 – Съда не се произнася относно вината
Чл.чл.99 ал. 2 – съда служебно се произнася и относно вината за разстройството на брака ………..
Фамилното име – чл. 11 СК / неимуществени отношения /
Чл. 12 и следващи от Закона за гражданската регистрация от 99 г. / да се прочете /