Как да си изберем бански

ИЗБЕРИ СИ ПРАВИЛНИЯ БАНСКИ
Неговата задача е да подчертава всички достойнства на фигурата и да скрива недостатъците й

Ако имаш широк ханш

Горната част на банския трябва да бъде ярка на цвят, а долната – гладка. Банският с широки презрамки или дълбоко деколте ще уравновеси силуета и ще му върне пропорционалността. Подчертай горнището с декоративни детайли, рюшове, мъниста.
Избягвай светлите бански с коланчета и напречни десени в долната част.

Ако имаш немного дълги крака

Подходящ е бански, откриващ бедрата, цял, без презрамки, който оптически скъсява горната част на тялото. Ако е в две части, банският трябва да е с десен на дребни фигурки, цветя, точки.
Избягвай ниско изрязана долна част с хоризонтални десени.

Ако си пълна

Твоят вариант е цял бански в приглушени тонове. Няма да е зле да има вертикални детайли, декоративни вложки от по-тъмен плат отстрани, широки презрамки. Проблемните места може да се скрият с хубаво парео или туника.
Избягвай бикините, банските от лъскави материали, пъстрите десени.

Ако имаш малък бюст

Искаш гърдите ти да изглеждат по-големи? Купувай си бански с набори, гарнитури, ярки десени, надписи на гърдите, непременно в наситени цветове. Придържай се към комбинациите от светло горнище и тъмно долнище.
Избягвай вертикалните райета на гърдите, сутиените без банели и подплънки.

Ако имаш прекалено тесни рамене

Подходящи са моделите с раздалечаващи се презрамки и недълбоко деколте, с хоризонтални, по-ярки на цвят детайли в горната част. Долната част трябва да бъде по-тъмна и без рисунки.
Избягвай вертикални линии в горната част на банския, както и дълбоки V-образни деколтета.

Ако имаш прекалено широки рамене

В този случай трябва да избираш бански с дълбоко V-образно или кръгло деколте – такъв модел визуално стеснява раменете.
Избягвай хоризонтални и пъстри десени и всякакви декоративни детайли на раменете.

1
Моряшкият стил е винаги актуален през лятото. Смело сложи раиран бански с бели бермуди.

2
Памучният бански, късите панталонки и покривалото за шезлонг с етнодесен ще ти създадат удобство и комфорт. Те са идеални за най-горещите страни.

3
Бикините с корсаж са чудесна алтернатива на затворения бански. Този вариант прикрива някои проблеми с талията.

4
Бикините на екзотични цветя и тънкият саронг вече са обичайни не само за крайбрежието на островните страни, но и за нашите плажове. Чехлите с ток придават изящество на краката.

5
Еднаквият десен на всички предмети от плажния комплект подчертава безупречния вкус и усета за стил на дамата.

От раклата на баба

ЧУДНАТА ИСТОРИЯ НА СЛАМЕНАТА ШАПКА

В разгара на летния сезон без нея не може да се мине. А историята на този детайл от тоалета тръгва от дълбината на вековете.

Шапката е първото слънцезащитно средство. Тя се появява през елинската епоха и станала прототип на класическата сламена шапка. Тесалийската шапка, по-точно нейните поли, се закрепва с игли върху покривало на главата.
Рицарските времена възвисяват жената, превръщайки я в изтънчена, приказна фея. Дамите покриват дългите си къдрици с интересно украшение за глава – изискано съчетание на широк венец с платнена превръзка, обхващаща челото и брадичката.
През XIV век на формата на шапките се придава неимоверно голямо значение. Жените „кичат“ главата си с вилообразно или рогато боне с ниско падащо покривало. По този помпозен начин те се защитават и от нескромните погледи, и от всепроникващите слънчеви лъчи.
Италианският Ренесанс отървава дамите от масивните „конструкции“ за глава и им подарява миниатюрни, преплетени с бисери или панделки шапчици.
Епохата на Лудвиг XIV обаче не оставя и следа от естествеността. Женската глава се увенчава с „фонтанж“ – съчетание от висока прическа и твърдо боне с безкрайни рюшове и волани.
В началото на XVII век жените „открадват“ от мъжете широкополите шапки, украсени с щраусови пера. В средата на XIX век на мода излизат женствените шапки с големи поли, с волани, драпировки и цветя.
Днес за защита от слънцето има много варианти. Любителките на класиката избират едноцветните шапки от панама. Романтичните особи предпочитат широкополите модели с панделки и рози. Пик бележи днес ажурната плетка – стотиците нежно обшити дупчици създават прелестна илюзия за въздушност.

––––
ПЕРФЕКТЕН ЗАГАР СЕ ПРАВИ С… ПИЦА

За да се върнем от дългоочаквания отпуск „шоколадче“, а не петниста пантера, трябва да се сприятелим със слънцето. Така здравето и красивият тен са ни гарантирани

Златистата, загоряла кожа не е просто красива. Според психолозите тя повишава чувството на самоувереност у дамите. Може би затова така често забравяме за коварството на слънчевите лъчи. А всъщност трябва да усвоим като две и две – четири, простичката истина: „Слънце с мярка!“. Кой обаче знае тази мярка? Според медиците тя е строго индивидуална. Искате ли да узнаете своята? Това е елементарно. Когато сте на слънце, от време на време натискайте с пръсти предната част на ръката си /от китката до лакътя/. Появи ли се бял отпечатък – бегом на сянка! Дори получените в детството ни слънчеви изгаряния повишават риска от рак на кожата. През последните десетина години слънцето стана по-зло и поради изтъняването на озоновия слой и нарастващата активност на космическото облъчване.
Загарът е защитна реакция на организма на ултравиолетовите лъчи – не забравяйте това!
Загарът е противопоказен при хипертония, захарен диабет, нарушения в работата на щитовидната жлеза, мастопатия, възпаление на женските полови органи, обостряне на хронични заболявания, нарушения на пигментацията на кожата, генетична предразположеност към ракови заболявания.
Загарът е полезен при кожни обриви, псориазис, екзема, упадък на силите, леки форми на депресия, чупливост на костите, за профилактика на простудни заболявания, в период на възстановяване след продължително боледуване, при зарастване на рани.

Предпазливост във всичко

За да имате полза от слънцето, е достатъчно да разработите своя система за защита.
– В слънчеви дни носете само дрехи от естествени тъкани – те пазят от ултравиолетовите лъчи по-добре от синтетиката.
– Излизайки на улицата, не пренебрегвайте чадърите и широкополите шапки.
– Не забравяйте слънчевите очила – те пазят не само очите, но и нежната кожа около тях.
– Отдавна е известно, че в мрачно време 80% от слънчевите лъчи проникват през облаците. Ето защо вашият „градски“ дневен крем задължително трябва да съдържа слънцезащитен фактор. Хората със светла кожа всекидневно трябва да ползват средства с фактор не SPF 15, а SPF 30. Мургавите може да ползват SPF 6-8 всеки ден и SPF 15 през лятото.
– Особено старателно пазете лицето си през лятото. За да не изсъхва кожата, под крема със защитен фактор нанасяйте мазен крем.
– Старайте се да не ползвате въобще сапун, спиртосъдържащи тоници и лосиони.
– За да предпазите носа от зачервяване и лющене, мажете го с дневен или тонален крем с максимална степен на защита.
– Около очите нанасяйте специален крем.
– В слънчеви дни не ползвайте концентрирани парфюми, ароматизирани освежаващи кърпички, кремове, дезодоранти с етерични масла от портокал, грейпфрут, бергамот. Те може да предизвикат неадекватна реакция, включително алергия.
– Много опасни са препаратите с жълт кантарион – на слънце те може да предизвикат зачервяване, отоци, сърбеж.
– Под въздействието на слънчевите лъчи /да не говорим за морската вода!/ косата става суха и чуплива. Използайте специални защитни спрейове с ултравиолетови филтри.
– За да намалите чувствителността на кожата към слънчевите лъчи, включете в менюто си повече продукти, съдържащи витамини С и РР: кисело зеле, шипков чай, ябълки, лук, сок от червени и черни боровинки. Немски учени твърдят, че прекрасно слънцезащитно средство е обикновената пица. Уникалното съчетание на съставките й възпрепятства увреждането на клетките. 40 г домати и зехтин на ден повишават три пъти съпротивляемостта на кожата на вредните въздействия. Препоръчителната доза, спасяваща от слънчеви изгаряния, е една голяма пица на две седмици.
В същото време прасковите, рибата, млякото, краставиците, фъстъците, портокалите, ягодите, малините, салатите, пиперът и морковите – с една дума всичко, богато на витамин А и бетакаротин, обратно – сякаш привлича слънчевите лъчи към кожата и й „съдейства“ да загаря. А сокът от кайсии и моркови дори й помага да запази тена максимално дълго. Голямата тайна е в това, че соковете трябва да се пият не „преди“, а „след“ плажа. Иначе вместо златиста кожа ще получите „леопардова окраска“.

Приятелска защита

Слънцезащитните средства се различават по коефициента, отразяващ степента на защита на кожата от ултравиолетовите лъчи от спектър А и В. Обикновено той се колебае от 2 до 30, но в днешно време се появиха и рекордьори – 60, 100 и дори 250. В интерес на истината трябва да кажем, че и 60, и 250 могат да осигурят еднакво висока степен на защита.
И все пак фактът си е факт: колкото по-висок е SPF /слънцезащитният фактор/, толкова по-дълго може да стоите под открито небе без вреда за здравето ви. Това време се определя лесно – умножете коефициента, посочен на опаковката на въпросното средство, по 15-20 минути. Например 8х15=120 минути. Цели 2 часа защита! Внимание: „космическият фактор“ 100 е за онези, на които слънцето е противопоказно.
Изберете си препарат в зависимост от цвета на кожата. И така, средства с SPF
– от 2 до 4 са за естествено мургавите или вече загорели хора;
– от 5 до 12 са за хора, които загарят бързо или от няколко дни ходят на плаж;
– от 12 до 30 осигуряват безболезнено пребиваване на слънце на хората с бледа, нежна и чувствителна кожа.

Крем или масло?

Кремът и млякото по принцип съдържат и химически, и физически защитни филтри.

При това:
– гъстият крем се нанася на плътен слой и по-надеждно от другите средства предпазва от ултравиолетовите лъчи;
– млякото е по-приятно, лесно се нанася, обикновено съдържа допълнителни овлажняващи кожата компоненти, но се изтрива бързо;
– ако предпочитате гел, лосион или масло, имайте предвид, че те съдържат само химически филтри, адсорбиращи ултравиолета. Този процес се съпровожда от отделяне на топлина, затова кожата може да се прегрее.

ПРАВИЛАТА НА ШОКОЛАДОВИЯ ТЕН

1. За пестеливите. Ако са ви останали слънцезащитни средства от миналото лято, без колебание ги изхвърлете в кошчето – под въздействието на въздуха и времето защитните им свойства са загубени.

2. За нежните. Преди да купите избраното от вас средство, нанесете малко от него върху кожата на вътрешната част на лакътя, а на другия ден проверете дали не е предизвикало раздразнение.

3. За любителите на козметичните процедури. Две-три седмици преди отпуска си прекратете всички активни козметични процедури, включващи дълбоко излющване на кожата с ензими и плодови киселини – те увеличават риска от поява на пигментни петна.

4. За феновете на чистотата. Ако по някакви съображения не ползвате слънцезащитен крем, не се мийте със сапун непосредствено преди слънчеви бани. Обезмазнявайки кожата, сапунът разрушава защитната й бариера и я прави безсилна пред агресивния ултравиолет.

5. За онези, които стоят на плажа от сутрин до вечер. Най-доброто време за загаряне е до 11 и от 15 до 18 часа. А когато има облаци и вятър, най-лесно се изгаря.

6. За любителите на плуването. Грешите, ако си мислите, че под водата не може да се изгори. Слънчевите лъчи проникват без проблеми на метър дълбочина.

7. За онези, които непрекъснато ползват декоративна козметика. Отивайки на плаж, не бива да си правите „боен грим“- – той ще се смеси с плах, пясък и пот и може да предизвика възпалителна реакция на кожата.

8. За почитателите на изкуственото слънце. За възрастните не се забранява да загарят в солариум и през лятото. Трябва обаче да сте сигурни във високото качество на апаратурата и в „свежите“ лампи. Децата не бива да посещават дори идеалния солариум. Още един важен нюанс: не загаряйте в един и същи ден и навън, и в солариум.

9. За онези, които искат да съхранят красивия загар. Веднага след слънчевите бани вземете топъл душ – така лесно ще отстраните остатъците от слънцезащитен препарат, смесени с пот и прах. В противен случай те може да провокират раздразнение на кожата. След душа интензивно овлажнете и подхранете тялото си със специални средства, способни да възстановят водния баланс на кожата, да я омекотят и да я направят копринена. Те трябва да съдържат активни съставки, като екстракт от алое, азулен, пантенол, алантоин, масло от шипки, жожоба, семена от моркови.

10. За онези, които се грижат за фигурата си. За да се върнете от отпуск без излишни килограми и с равномерен загар, не се излежавайте на плажа, а се движете повече.

/ Blitz.bg