Инструменти на политиката за насърчаване на изследванията и технологичното развитие

1.Основен инструмент за реализирането на изследователската политика са многогодишните рамкови програми, които подпо­магат организирането и финансовата подкрепа на сътрудничест­вото между университетите, научните центрове и индустриите, вкл. МСП. Те обхващат дейностите на ЕС и се приемат от Съвета на министрите след консултации с Икономическия и социален комитет (чл. 166 от ДЕС). Отпуснатите средства по рамковите програми нарастват, предвид важното им място. Рамковата програма включва:

-определяне на научни и технологични цели съобразно дей­ностите, предвидени в чл. 164 и съответните приоритети;

-дефиниране на рамките на всяка дейност;

-фиксиране на максималния обем на средствата и детайлизиране на правилата на финансово участие в Рамковата програма, съответните направления и всяка предвидена дейност.

2.Рамковата програма се осъществява чрез специфични програми, които определят дейностите, продължителността им и финансо­вите средства. Те се реализират чрез:

-Действия  със съвместна финансиране- включват изследователски проекти в основни научни направления, които до 50% се финан­сират от бюджета. В тях участват университети, лаборатории в частния сектор, компании и изследователски центрове от раз­лични страни-членки.

-Концентрирани въздействия- реализирани със 100% финанси­ране от ЕС и координиране на национално финансирани проекти.

-Собствени изследвания на ЕС- осъществявани от Съвместния изследователски център. Той провежда научни изследвания, свързани с гражданите на Европа и индустрията, ядрената безопасност, нови материали и сателитни наблюдения. Част от дейностите имат и търговски характер, осъществяват се съвместно с индустрията, както и с национални изследовател­ски лаборатории. Институтите на Съвместния изследователски център, разположени в Белгия, Германия, Италия Нидер­ландия и Испания, са:

*Институт за контрол на материалите и мерките

*Институт за трансуранови елементи

*Институт за нови материали

*Институт за системи, информатика и безопасност

*Институт за околна среда

*Институт за пространствени изследвания

*Институт за здраве и защита на потребителите

*Институт за изследване на пови технологии

3.В европейските програми се предвиждат и изследвания на социалните аспекти на научното и технологичното развитие,  образованието, квалификацията и социалната интеграция. Основните направления могат да се обобщят в няколко области- енергетика, интелектуални ресурси, информационни и комуникационни технологии, индустриални технологии и нови материали, околна среда, научни и технологични изследвания.

4.Наред с реализацията на многогодишните рамкови програми попитиката на ЕС за изследвания и технологично развитие включва и следните специфични инструменти:

Целеви въздействия. Осъществяват се от 1995г. и включват осем направления на стимулиране изследванията и техно­логичното развитие в областта на индустриалната конкурентоспособност, заетостта и качеството на живот. Целе­вите въздействия се насочват към насърчаване координа­цията на европейските изследвания с националните.

Специални мерки за малките и средните предприятия пред­вид факта, че те нямат достатъчно средства за осъществя­ване на изследвания и подготовка на предложения за проекти. ЕС подпомага финансово   подготовката на проекти на изследователски институции, които разработ­ват проекти, предназначени за МСП.

Новите направления са очертани в Бялата книга за растежа, коикурентоспособността и заетостта, където се акцентира на енергични мерки в посока към международното технологично развитие. ЕС предвижда използването на инициативи, програми и фи­нансови механизми за развитието на телекомуникациите, информационните технологии и иновациите. Предвижда се разширяване­то на трансевропейските мрежи по линия на изграждането на трансевропейска телекомуникационна мрежа, отворена към нови пазари, както и общо информационно пространство, допълващо ЕВП.