Европейски Парламент

Използваният в този раздел за кратко термин „Договора“ означава Договора от Ница, консолидиран с предшестващите го Договор за Европейския съюз от Амстердам 1997 г. и Договора, създаващ Европейските общности от Маастрихт 1992 г

Състои се от представители на гражданите на страните- членки и дискутира изпълнението на Договора. Броят на членовете му не може да надвишава 732 (чл. 189). Те се избират на пет години и формират европейски политически групи- политически партии на европейско равнище, които отразяват европейското обществено мнение и политическата воля на гражданите на Съюза (чл. 191).

Политически групи в Европейския парламент

*ЕРР-ЕD- група на Европейската народна партия и Европейските демократи

*РЕS- Група на Партията на европейските социалисти

*ELDR- Група на европейски либерални, демократически и реформистки партии

*Сгееns/ЕFА- Група на зелените/Европейския свободен алианс

*ЕUL/NGL- Конфедерална група на европейските обединени леви/ Северни зелени леви

*UEN- Група на Съюза на Европа на нациите

*ЕDD- Европа на демокрациите и другите групи

-Парламентът има три главни функции:.

*свързва се със Съвета на ЕС в процеса на законотворчеството- при адаптиране на директиви, регулации и решения. Включването му в законодателния процес е с цел гаранти­ране на демократичната легитимност на приеманите до­кументи;

*има отношение към изразходването на средства в Съюза и приема бюджета;

*осъществява демократичен надзор над Европейската комисия, прави предложения за избор на комисари и може да коригира Комисията. Осъществява политически контрол над всички останали институции.

Сега Европейският парламент се състои от 732 членове, раз­пределени по страни, като при приемането на нови членки на ЕС трябва да се осигури съответното представителство вкл. и в парламентарните групи.

*Б-я (2007-2009г.) ще има 18 члена

Официалното седалище на Европейския парламент е в Страс­бург, където се свикват основните пленарни сесии, вкл. бюджет­ната. Допълнителните пленарни сесии и тези на комитетите се провеждат в Брюксел, а Генералният секретариат и департаментите остават в Люксембург. Дебатите в Европейския парламент са публични и решенията му се обнародват в Официалния орган на Европейския съюз – Оfficiаl Jоиrnal оf thе Еurореап Соттипitiеs.

Предвид фиксираното в Договора от Амстердам, че „Съюзът се основава на принципите на свободата, демокрацията, уважава­нето на човешките права и фундаменталните свободи и върховен­ството на закона“, през 1988г. Европейският парламент учредява наградата „А. Сахаров“, която се присъжда на лица и групи с из­ключителен принос за защита на човешките права.