-Първо, подпомагане на компаниите да станат по-конкурентоспособни. В това отношение се предвижда премахване на съществуващите пречки в правната уредба и политическата среда, като се анализират промените в отраслите и политиките, даващи най-добри резултати. От особено значение е подкрепата на организирането на кръгли маси с индустриалните и други държави- главно САЩ, Япония, Китай, Русия и СЦИЕ.
-Второ, подобряване функционирането на Единния вътрешен пазар в проблемни области, а именно:
*Хармонизиране на регулациите в медицинските услуги и националните осигурителни системи, както и по отношение на цените и конкурентоспособността във фармацевтиката.
*Опростяване на някои процедури в областта на хранително-вкусовата промишленост, която е силно регулирана на национално и на европейско равнище.
*Подобряване на регулациите в сферата на химическата промишленост, автомобилостроенето и др.
-Трето- по-пълно използват на възможностите на информационното общество Предвижда се либерализация на телекомуникациите и развитие на телекомуникационните услуги, особено в подкрепа на малките и средните предприятия. В тази насока се изразходват значителни финансови ресурси за създаване на мрежа от изследователски институти, имащи за цел засилване ролята на ЕС на глобалните пазари. Особено внимание се обръща на адаптирането на компютърните системи на компаниите, в частност на МСП.
-Четвърто, подготовка на страните-кандидатки от Централна и Източна Европа за членство в ЕС. Започването на преговори за членство не се свързва само със създаване на съответната правна база, особено в областта на търговията. Трябва да се повиши конкурентоспособността на предприятията, което да се отрази и на икономическата и социалната сфера. Тук е важно да се разширят действията им в областта на изследванията и стандартизацията.