Да се отървем от гъбичките по краката през лятото

Епидермофитията е най-разпространеното гъбично заболяване. Причинява се от група гъбички, известни под името епидермофитони, които са много устойчиви. Уврежда се кожата между пръстите и по гънките. Никога не засягат космите.
За широкото разпространение на тази микоза имат значение и лошите професионални условия – топлина, влага, триене, малки травми.

Засягат се най-вече хора, които работят в мини, бани, които носят ботуши, затворени обувки (особено през лятото). Заразяването може да стане и при общо ползване на обувки, чехли и др.

Най-често срещана и с най-голямо значение е епидермофията между пръстите на краката (особено между третия и четвъртия, и между четвъртия и петия пръст). На тези места гъбичките причиняват зачервяване и лющене на кожата. Появява се силен сърбеж (особено вечер), който води до разчесване и навлажняване. Епидермисът се охлузва, появяват се ранички и болезнени пукнатини.

Кожата става още по-червена и се лющи. Когато епидермофитията започва да подмокря, т. е. екзематизира, говорим за т. нар. микотична екзема. Лечението на болните от епидермофития трябва да бъде упорито и продължително. То се състои в редовно измиване на краката с води и сапун и намазване сутрин и вечер с йодова тинктура, а вечерта с 5-10 %-ов мехлем със салицилова и бензоена киселина.

Профилактиката заема важно място в борбата с епидермофитията, тъй като болестта е заразна, често протича незабелязано и изисква продължително лечение. Предпазните мерки изискват спазване на добра лична хигиена. В тази връзка запомнете следните съвети на дерматолозите:

– намаляване на изпотяването на краката – редовно миене на краката и всекидневна смяна на чорапите;
– желателно е носенето на памучни, а не на найлонови чорапи;
– носене на удобни обувки от естествени материали;
– обувките трябва да се дезинфекцират – поставя се вътре памук, напоен с формалинов разтвор, а обувките се увиват и престояват така две денонощия;
– ползване на индивидуални джапанки и изтривалки в банята. /БЛИЦ