Видове данък

Местен данък върху физическите лица: Индивидуалния подоходен данък се използва и като форма за набиране на приходи и при местните бюджети. Най –широко приложение той намира в САЩ. Определянето на облагаемата основа и изчисляването на данъчното задължение се определя по различни начини. По принцип сумата на местния данък се приспада от сумата на федералния подоходен данък, т.е. местния данък е само допълнение на централния данък.

Данъци /вноски/ за социално осигуряване: Те са едни от солидните приходни пера в централните бюджети на развитите страни. Постъпленията от тях често надвишават приходите от индивидуалния подоходен данък.Обикновено вноските за подоходно облагане дават средно 30 % от общата сума на бюджетните приходи. В голяма част от страните, те се изчисляват пропорционално в зависимост от размера на общата максимална работна заплата.

Подоходно облагане на физическите лица в България. Основата на финансовото стабилизиране на общините са постъпленията от данъчното облагане доходите на гражданите. Данъците от населението са инструмент, чрез който държавата /в лицето на общините/  по финансов път разпределя и преразпределя доходите на гражданите, преди тяхното изразходване с цел да се създадат по-добри условия за развитие на териториалното производство, инфраструктурата и други.

Данък върху общия доход /ДОД/.  С него се облагат всички физически лица, които получават доходи от дейности и професионални занимания в страната. Той е осигурявал около 90% от общата сума на приходите от населението.

Този данък се е прилагал до 01.01.1998 г.

ДОД е разпредял предимно работна заплата, но не е изключено да е разпределял и печалбата. С ДОД се облагали доходите на всички български граждани, придобити в страната или внесени от чужбина. Обект на облагане са били и доходите на чуждите граждани от източници придобити в страната.

Облагаемия доход се е получавал като разлика между сумата на всички приходоизточници и т.нар. необходимо присъщи разходи.

Облагаемия доход се е намалявал с определени от закона облекчения и се е увеличавал с определени от закона суми, следователно доходът, който е подлежал на облагане с ДОД се е получавал като от облагаемия доход се приспадат облекченията и се прибавят съответните суми.

Данък върху дохода на физическите лица. Новият Закон за облагане доходите на физическите лица / ЗОДФЛ/ е в сила от 01.01.1998 г. Той заменя действащия до тогава данък върху общия доход.

Последната актуализация на ЗОДФЛ – ДВ., бр.111/21.12.1999 г. / в сила от 01.01.2000 г.  Този закон урежда облагането на доходите на физическите лица, доходите на предприятията на едноличните търговци /ЕТ/ и доходите на някой предприятия, които са юридически лица.Подлежи на облагане доходът, получен през данъчната година. Данъчно задължени по този закон са местните и чуждестранните физически лица и местните юридически лица, посочени в този закон. Данъчните субекти са задължени да регистрират и отчитат продажби на стоки и услуги чрез издаване на касова бележка  от фискално устройство.

Местни физически лица са лицата, чието постоянно местоживеене е в България, или които пребивават в страната повече от 183 дни. Чуждестранни физически лица са всички физически лица, които не са местни.

Местните физически лица са данъчно задължени за доходи получени от източници в България и от чужбина. Предприятията – местни юридически лица, с годишен доход за предходната година до 75 000 лв. се облагат с окончателен годишен /патентен/ данък. Чуждестранните физически лица са данъчно задължени за доходи от източници в България.