Чл.6 е логическо доразвитие на чл. 46 от Конституцията – които дефинира брака като доброволен съюз между мъж и жена с което въвежда принципа на хеторогенен и моногамен характер на брака. Брака е съюз м/у мъж и жена и което решава еднозначно дали брака е съюз или договор.
Договорна концепция – бълг. законодателство се абстрахира от нея.
Брака е съюз – които се скрепва
Брачната връзка възниква не от брачния договор , а ще е резултат от волеизвяленията направени от двамата встъпващи в брак пред длъжностното лице по гражданско състояние .
Брака не възниква в резултат на съгласуване на насрещни волеизявления , а от 2 успоредни изявления всяко което е адресирано към длъжностното лице по гражданско състояние. Синоним на понятието брак е понятието е брачна общност – изразява най добре концепцията за брака като съюз .
Правилата на чл. 13 и следващи от ЗЗД – които регулират сключването на договорите въобще не могат да намерят приложение.
Годежа не е предварителен договор /чл. 19 ЗЗД / за сключване на брак
Чл. 6 от СК – важно значение с оглед формата за действителност на брака. Чл. 6 ал. 1 – само гражданския брак сключен във формата предписана от закона …..
От влизане в сила на наредбата за закон за брака – единствената форма за действителност на брака е гражданския брак . Тази форма се счита за спазена при спазване на чл. 6 – до чл. 10 .
Бълг. Законодателство проявява търпимост към религиозния брак , но религиозния брак няма юридическа стойност на правопораждащ юридически факт.
Само 1 хипитоза при която се приема религиозния брак – Когато се прилага закона по местоизвършване на действието / Сключен брак в Африка извършен от шамана – след това регистриран в общината / Бълг. Законодателство ще зачете този брак за действителен само ако е сключен между бълг и чужд гражданин, в Африка/
Брака е несъществуващ когато не е спазена формата .
Чл. 32 и 33 СК – регулират приложното поле на бащинството – свързана със съпружеско качество на призумтивния баща.
Установителен иск – 3 год. Срок от раждането на детето ,; от навършване на пълнолетие; припознаване ;
Ако брака е нищожен поради липса на форма за действителност , децата
Римляните се опират на две маскими : майката винаги е сигурна ; бащата е винаги този когото брака посочи.
Съвремените законодателства причипва тази рамка. Действащото законодателство поставя изисквания за встъпване в брак – чл. 7 . Закона изсиквака съгласието за брак да се даде лично и едновременно.Не може да се сключи брак с законен представител, пълномощник. Лице напълно недееспособно не може да сключи никога брак.
Съгласието /глух, ням, сляп/ трябва да има тълковник. Чл. 478,479 ГПК урежда техи фигури. Едновременно се дава съгласие пред длъжностното лице.
Бълг.законодателство изключва всякаква възможност за модалитети /срок , условие, тежест / ; Наличието на симулация в изявлението е абсолютно без значение за сключения брак. Брака се прекратява при обявена смър, развод , унищожаване на брака- чл. 94.
Действащото законодателство установява/ чл. 10 / 30 дн. Срок за подаване на заявление за встъпване в брак пред общината заедно с докумените установяващи липса на брачни пречки . Неспазването на този срок не прави брака недействителене. Ако в този срок единят се откаже от сключването на брак ,
Чл. 10 ал. 3 – брака се счита за сключен когато се подпише от дл. Лице и двамата .Този акт има конститутивно действие – ако се роди дете и не е съставен акт за раждане, или почине човек не е съставен смъртен акт , няма пречка по реда на чл. 436 ГПК в охранително производство Съда да постанови със съд. Решение съставянето на тези актове. Акта за смърт и раждане има декларативно действие .
Ако по някакава причина не е съставен акт за брак , съда не може по късно със свидетели да установява че има сключен брак.
Чл. 51 и следващи от закона за гражданска регистрация, и общите правила чл. 34 и следващи / да се прочете /
Годежа – /спонсалия / няма правно значение на обещание за сключване на брак по бълг. Законодателство. Годежа може да произведе правни последици в 2 насоки. 1. С оглед разпоредбата на чл. 105 от СК , – след развода дарения на значителна стойност направени от единия съпруг на другия или от роднини на единия съпруг с оглед на брака могат да бъдат предявени с иск в 1 год. Срок . Годежни дарове – могат да бъдат отменени ако са със значителна стойност . След / развод / приключване на брака този иск може да се заведе и да се иска връщане на – годежен пръстен за 30 хил.
Чл. 105 – ако отмяната не противоречи на морала / ако мъжа е виновен за прекратяването на брака не може да иска връщане на пръстена/
Евентуално с оглед на деликтен иск на единия от настаналите съпрузи лица за обещание на неимуществени вреди чл. 52 ЗЗД , ако даденото , но неизпълнено обещание за брак е дадено сериозно и публично .