Най-големият представител на бароковата живопис в Италия, която започва още с последните творби на Микеланджело и Тициано, е Якопо Робусти, наречен Тинторето (1518— 1594). Той е ученик на Тициано и се стреми да овладее богатството на неговия колорит, както н да постигне ненадминатия рисунък на Микеланджело. В изкуството на Тинторето има нещо ново, с което то се отличава от Зрелия Ренесанс, Той се занимава повече с вътрешните вълнения на хората, с чудесата, които според религията движат и решават понякога съдбата на човека. В картината «Чудото на св. Марко» е дадена в ракурс фигурата на светеца, конто се спуска от небето. Сцената е раздвижена и фигурите са изпълнени с вълнение. Неговите фигури, понякога стотици в една картина, са едри, мощни, раздвижени и развълнувани. Творческото въображение на Тинторето му позволява да борави с десетки фигури, да ги групира и свързва в най-различни движения и положения. Той ги поставя в особен свят, различен от реалния. Затова спомага и колоритът. Тинторето не борави с много багри като Тициано, а предпочита топлите гами. Ако се сравнят неговите религиозни картини с картините на Леонардо и Веронезе, става веднага ясна разликата в тълкуването на човешките характери и чувства. Хората на Тинторето се вълнуват, а и атмосферата е наситена с тайнственост.
Тинторето е художник на масовите сцени. Неговите герои не действуват сами, поотделно, както при Рафаело или Микеланджело, а в големи маси, събрани заедно. Такива негови картини са «Пирът в Кана Галилейска», «Събиране на манната», «Потоп» и др., а в огромната композиция «Рай» (Дворецът на дожите — Венеция), която има размери 22/10 м и съдържа 500 детайли. Неговата мазка е широка и смело положена.
От светските му сюжети заслужава да се спомене «Сузана и старците» (Виена). Художникът е изобразил прелестта на младата женска плът, към която са отправили лакоми погледи немощни старци. Пръв той рисува тази тема и по-късно тя става любима на художниците.
В творчеството на Тинторето има романтика не само в композициите, ио н в портретите му. Те са пълноценни картини, а ие само образи на отделни хора. Той остава съперник на Тициано в областта на портрета и в много отношения не му отстъпва. Тинторето заема едно от първите места в живописта на Барока ие само в Италия, но и в света. Той е един от най-големите портретисти на епохата. Неговите портрети са творения на художник-психолог. Портретите на дожите са ярък пример за тази негова способност. До неговия психологизъм достига по-късно Рембранд.
Реализмът на епохата е подет и от други художници. Едни от тях — братята Карачи — основават в Болоня школа и първата в Европа художествена академия, където се учат художниците, а не както преди в ателиетата на майсторите. Те обаче създават една академична и еклектична живопис. От тях най-даровитият еАнибале Карачи.
Друг голям представителка Барока в Италия е Микеланджело да Караваджо (1569—1609), Животът „на“ Караваджо е живот на бохем, изпълнен с многобройни приключения, свади и скандали, поради което е принуден постоянно да сменя местожителството си от Рим в Неапол, в Малта, в Сицилия. Буйнияттемперамент нему дава спокойствие. Умира едва на 35 години. (На съвестта му лежи едно убийство: един от тези, които му поръчали стенописите в църквата Сан Луиджи ден Франчези в Рим, изразил недоволство от работата на Караваджо; в спора той го убива.) Караваджо внася нещо ново в живописта и начертава пътя, по който тръгват художниците от XVIII век в Испания, Фландрия, Франция и Холандия — пътя на един нов реализъм, откъснат напълно от школата на италианските майстори на Зрелия Ренесанс. Героите на Караваджо са хора от живота на улицата, кръчмите, хора груби, силни. По отношение на физическата сила, изразена в ярко подчертаните форми на тялото, Караваджо достига Микеланджело. Такава е неговата картина «Погребението на Христос» (Рим — Ватикана). Групата на силните мъже се очертава на тъмния фон, а самите те са облени от обилна светлина. Това е друга особеност на живописта на Караваджо, широко застъпена по-късно и в живописта на Мурильо, Рибера, Рубенс, Рембранд.
Караваджо рисува и битови картини и там вмъква същите хора от народа — скитници, бедняци, безделници и престъпници. И той ги рисува с един безпощаден реализъм — с всички характерни принадлежности на техния тоалет. Такива са неговите «Картоиграчи», «Гледачки на ръка», «Жена свир_и на лютня», Ермитажа, Музиканти» и др. В някои картини от по-късния период Караваджо съвсем изоставя ярките багри на своите предшественици и рисува в тъмна кафява гама. Това се Дължи на реализма му, от една страна, а от друга, и на дълбоките сенки, с които си служи. В своите религиозни картини Караваджо не внася благо-говение, нито смирение пред религиозното събитие или образ. Неговият апостол Матей е обикновен човек, с груби и мускулести ръце и крака, с плешива глва и набръчкано чело, а не евангелист. Религиозните картини са ло-скоро битови сцени, лишени от онази святост, която е присъща и на Тициано, и на Ян вай Ейк, н на много други. Караваджо създава много портрети, а също и натюрморти, които по вярно предадена форма остават недостигнати до французина Курбе. Такава е неговата картина «Плодове в кошница» (Милано— Амброзиана). Караваджо е прогресивен в цялото си творчество, защото в неговите религиозни картини няма религиозния мистицизъм, който феода л но-католическа та реакция насажда. Той е бунтар в изкуството и неговото значение за по-нататъшното развитие на европейското изкуство е огромно.
Живописта в Италия през XVII век няма водеща роля като през времето на Ренесанса и особено на Зрелия Ренесанс. Най-големите постижения на живописта от тази епоха са вън от Италия. Заслугата обаче за новия преврат в живописта се пада на италианските художници от края на XVI и от началото на XVII век. Тогава там се поставят основите на новия похват в изграждането на картината — чрез свободно положени петна с четката, който се разпростира в цялата европейска живопис на XVII век.
Из_вестен_скулптор и архитект г]рез XVII век е Лоренцо Вернини (1598—1680), почитан и търсен, човек с висок художествен вкус и с изискани светски обноски. Има много ученици и поклонници. Най-значителното негово архитектурно дело е оформлението на площада пред църквата Св. Петър в Рим с Двата реда колони в елипсовидна форма и с огромен обелиск всредата, от двете страни на който има фонтани. Той построява много църкви и кралската стълба във Ватикана с ^онийски колони.“
В__скулптурата Бернини се учи от Микеланджело и от античното изкуство и създава творби, в конто мраморът е доведен до топлотата на човешката плът, а фигурите пленяват зрителя с мекотата на формите и вътрешния си живот. В неговата група «Аполон и Дафна» Аполон“навява мисли за Аполон Велведерски. Рядко грациозно_е движението на Дафна, уплашена от появилия се~Апол~6н.~С още по-голямо маисторство^ернини създава «Е^стазъТТ^а св, Терезз» за църквата Санта Мария дела Виторня в Рим. Двете фигури — на св. Тереза и на_ангела, долетял със стрела в р’ъка, готов да я забие в сърцето на светицата като символ на мистична любов — са положели върху облаци. Тук линиите на гънките в дрехите са чисто барокови — раздвижени, криви и вълнообразни. Лъчите, падащи отгоре, говорят за мястото на действието — небето. Мо_делът-проект за тази скулптура на Берннни се намира вТГрмитажа (Ленинград). Той носи всички качества на завършената творба. Бернини прави и скулптури по гробниците на пана Урбан VIII н папа Александър VI в Св. Петър. И в тях се > забелязва стремеж да се изразят силни чувствал, вълнения, което остава_характс-рна черта на |Барока7 Бернини владее много добре мрамора и създава от него грациозни женски фигури, снай-фин детайл на облеклото. Без да стига до сладникавост, той запазва художествената мярка и въздействието от неговите творби е силно.
Бернини оказва особено силно влияние върху френската скулптура. Той е повикан от Людвик XIV и работи известно вереме в Париж. Скулптурата на Пюже, Худон и на други френски майстори носи неговото влияние. В областта на скулптурния портрет той създава шедьоври. Образцови са бюстовете на Франческо д’ Есте и Людвик XIV, портретите на папа .Инокентий Х и кардинала Сципион Боргезе. В тях е постигната пълна психологична характеристика наред със съвършената техника в обработката на мрамора. В Ермитажа се намира н неговият автопортрет — малък по размери, но съвършен по изпълнение.
По това време в Рим живеят и работят художници, които са свързани с академизма на братята Карачи и творят изкуство, изпълнено с митологични сюжети и религиозни теми, лишено от майсторството на XVI век, скучно с големите размери на картините. Такива са художницитеГуидо Рени (1575—1642), Гуерчино (1591 —1668), Доменикино (1581—1641) и др. Тази школа не създава нищо значително.
През XVII век в Италия добива широко разпространение стенната живопис, която изпълва огромните плоскости в архитектурата на Барока — църкви и дворци. Нейното начало е сложено от Микеланджело в Сикстинската капела н от Кореджо в Пармската катедрала, в кояточрез стенописите той пробива илюзорно купола н разкрива пространството в дълбочина. Сюжетният обхват на тази живопис обаче няма нищо общо с тематиката на Микелан-джелоот Сикстинската капела, а е пълен с амури, цветя, летящи фигури, разкош и разточителство — в съответствие с вкуса на управляващата класа. Най-големият майстор на тази декоративна живопис еДжовани Батиста Тиеполо (1696—1770), който твори в Италия и в Испания (Мадрид). В живописта на Тиеполо илюзията за пространство и за реалност на изписаните архитектурни форми достига до последната възможна степен. Композицията при него е леко и майсторски построена и обхваща много фигури, раздвижени и жизнени. Колоритът му е богат. Светът, който Тиеполо създава, е далеч от реалната действителност — в него нма само красота и охолство, веселие и безгрижност. Неговите фигури се носят из облаците и пеят. С Тиеполо завършва Барокът в Италия. Той рисува грамадни по размери композиции с маслени бои, разработва алегорични сюжети и исторически теми. Една такава алегорична картина — «Меценат представя на император Август свободните изкуства» — се намира в Ермитажа. Там са и композициите «Квинт Фабий Максим в сената на Картаген», «Повикване на Цинцинат да стане диктатор», «Триумф на пълководеца», в композицията на която участвуват и слонове, и «Кориолан под стените на Рим». В музея в Архангелксое, близо до Москва, се пазят още две големи по формат исторически картини на Тиеполо, една от които е «Срещата на Марк Антоний с Клеопатра». Като художествени произведения те имат безспорни качества.
През XVIII век във Венеция работят художници пейзажисти, които рисуват венецианската архитектура, многобройните канали и живота на улицата—празненства и развлечения. Имената на двама големи майстори блестят във венецианската живопис през този век -Каналето и Гуарди.
Антонио Канале, наречен от историята Каналето (1697—4768), майсторски разкрива атмосферата на Венеция с нейните стихнали канали, шумни празненства и тържествени приеми. Една от тези негови картини е «Прием на френския посланик във Венеция» (Ермитажа), в която с голямо живописно умение, точен рисунък и богат колорит е предаден този тържествен момент. Десетки фигури изпълват картината и на всяка е намерено мястото, което трябва да заеме. По неговите пейзажи би могло да се направи дори реставрация на фасадата на Двореца на дожите, ако сградата беше разрушена. Един такъв пейзаж притежава пинакотека Брера в Милано. Каналето рисува и във Варшава по поръчка на полския крал. Народният музей във Варшава притежава богата сбирка от тези негови композиции. Те бяха използувани от полските архитекти при възстановяването на разрушената част от Варшава. От неговите пейзажи и композиции диша епохата. В тях въпреки дребните детайли няма изсушаване на формата и колорита. Всичко е обединено в едно цяло — рисунъчно и колоритно — и потопено в обща атмосфера.
Ученик и съперник на Каналето е Франческо Гуарди, който търси своите сюжети предимно из тихите улици па Венеция, из живота на обикновения човек. Привличат го също тишината и романтиката на венецианските канали и дворове, а и блясъкът на архитектурата на дворците. Той обаче не рисува като своя учител шумни празненства. Едни от хубавите негови пейзажи — «Изглед от Венеция» — притежава Ермитажът.