Административно-териториално деление на страната.Областен управител

Съгласно ЗАТУ на страната, в България е приета двустепенна система: области и общини. Областите се създават със закон – 28 области. Общините – инициатива на различни правни субекти: кмет, общински съвет, на самите жители-предложение, референдум, решение на МС, областен управител и т.н.-ВИЖ ЗАКОНА.

Съставни териториялни еденици – райони и кметства. Райони в големи градове с население над 300 000 жители – със закон, а в останалите градове – по решение ня общински съвет. Кметства – типични за по-малки общити до 100 000 жители. Създава се по решение на общинския съвет. Населените места – градове и села. Селищни образования – няма трайно отседнало население – вилни зони, резервати. Смисъла на делението – разположени местни органи на изпълнителната власт, за да могат да са по-близко до населението, за да го обслужват и да решават неговите проблеми.

Областен управител – е едноличен орган на изпълнителната власт, който осъществява държавно управление по места и осигурява съответствието между националните и местните интереси при провеждане на регионалната политика. Фигурата на областния управител възниква по системата на назначаването /назначава се от МС/, и то безсрочно /да не е осъждан да не поставен под запрещение да има висше образование/. Докато осъществява функциите си, последният няма право да участва в ръководните органи на политически партии и да упражнява търговска дейност по смисъла на ТЗ.

Областния управител упражнява следните функции:

  • Координира дейността на органите на изпълнителната власт и техните администрации на територията на областта и взаимодействието им с местната власт;
  • Осигурява съответствие между националните и местните интереси;
  • Осигурява взаимодействието между централните органи и органите на местно самоуправление;
  • Осигурява опазване и защита на държавната собственост;
  • Упражнява контрол за законосъобразност върху актовете на общинските съвети и кметовете;
  • Упражнява контрол за законосъобразност при създаването на администрзтивно-териториални единици;
  • Координира и контролира актовете на ръководителите на териториални звена на централната администрация;
  • Организира   отбранително-мобилизационната подготовка при природни бедствия, аварии;
  • Осъществява международни контакти и други.

За осъществяване на своята дейност областния управител издава заповеди, индивидуални административни актове, защитата, срещу които е пред ВАС. Областния управител мои да спира актовете на общинския съвет, като в едномесечен срок трябва да отнесе спора пред окръжния съд. Може да отменя незаконосъобразните актове на кмета в едномесечен срок от издаването или узнаването им.