Адвокати: Има опасност България да се превърне в полицейска държава

Има опасност България да се превърне в полицейска държава, ако Народното събрание приеме промените в Наказателно-процесуалния кодекс, каза за НОВИНИТЕ на PRO.BG пловдивският адвокат Емилия Недева. Тя е юридически експерт в Асоциация за европейска интеграция и права на човека. Представила е 10 жалби на български граждани пред Европейския съд в Страсбург. Според нея липсата на контрол върху събирането на уликите може да отприщи вълна от полицейски произвол. Опасенията са, че недобросъвестни следователи ще получат възможност да изфабрикуват доказателства срещу всеки гражданин. И ще се увеличат делата срещу държавата в Европейския съд за правата на човека в Страсбург.

Мнението на заместник-председателя на Висшия адвокатски съвет Хари Хараламбиев е подобно. В интервю за НОВИНИТЕ на PRO.BG той определи промените като „недопустими“ и „неприемливи“ за адвокатите, с които се нарушава правото на защита на гражданите.
Днес се очаква адвокатурата в лицето на Висшия адвокатски съвет да публикува официалното си обръщение към Народното събрание, с което възразява срещу приемането на второ четене на промените в Наказателно-процесуалния кодекс.
„Лошо нещо е правосъдието да бъде поставено в услуга на външнополитически интереси“ – така коментира адвокатът по наказателни дела Марин Марковски, че промените се налагат от Европа, а не са дело на министерството на правосъдието или ГЕРБ.
Адвокат Марковски каза още, че разбира, че събирането на доказателства е трудно нещо, но вътрешното убеждение на разследващия, че заловеният е виновен не е доказателство в съда, а психологически момент, с който трябва да се преборят.
Служебният защитник, който се предвижда да бъде назначен на подсъдимия, ако адвокатът му отсъства той нарече „опасна работа“, защото той не е свързан емоционално с клиента и липсва доверието между тях. Според статистиката, която цитира адвокат Марковски делата у нас се отлагат най-често не заради болни адвокати, а заради неявяване на вещи лица и свидетели. „Непоносима за гражданите“, според него е и идеята гражданите да нямат право да обжалват присъдите си пред Върховния касационен съд, ако вече имат две еднакви присъди от предишните две инстанции./КРОСС/